پنتاگون: خواهان ورود به جنگ مستقیم با ایران نیستیم

منابع آمریکایی به نشریه «آکسیوس»: اسرائیل متعهد شده که واشینگتن را از تصمیمات خود درباره چگونگی پاسخ به ایران مطلع کند

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
3 دقيقه (Reading time)

وزارت دفاع آمریکا «پنتاگون» با تاکید بر این‌که دفاع از اسرائیل اولویت واشینگتن است تصمیم‌گیری درباره دادن پاسخ به ایران را بر عهده اسرائیل دانست.

سابرینا سینگ، سخنگوی پنتاگون گفت که کشورش خواهان تشدید تنش‌ها در خاورمیانه نیست.

سینگ، همچنین تاکید کرد که ایالات متحده نمی‌خواهد وارد جنگ مستقیم با ایران شود.

لوید آستین، وزیر دفاع آمریکا یکشنبه در یک گفت‌وگوی تلفنی با یوآو گالانت، همتای اسرائیلی خود درباره ماهیت واکنش اسرائیل در سایه تلاش‌های آمریکا برای کنترل و آرام کردن اوضاع گفت‌وگو کرد.

وب سایت خبری «اکسیوس» به نقل از مقامات آگاه اعلام کرد که گالانت به وزیر دفاع ایالات متحده اطلاع داده است که اسرائیل چاره‌ای جز دادن پاسخ به تهران ندارد و نمی‌توان در مقابل پرتاب موشک‌های بالستیک و پهپادها از سوی ایران، سکوت کرد.

شایان ذکر است که محافل نظامی و سیاسی اسرائیل در چند روز گذشته، شاهد بحث‌های زیادی در مورد زمان و ماهیت پاسخ به حمله ایران بوده است.

در حالی که برخی از مقامات این کشور خواستار پاسخگویی مستقیم و سریع بدون تأخیر بودند، برخی دیگر انتظار و تامل در این‌باره را مفیدتر دانستند.

سناریوهای پاسخ اسرائیل

به‌رغم مخالفت برخی از کشورها از جمله ایالات متحده به پاسخ دادن اسرائیل به حملات ایران، سناریوهای پاسخ ارائه شده توسط فرماندهان نظامی این کشور بسیار زیاد بوده و شامل حمله مستقیم به پایگاه‌هایی داخل خاک ایران و همچنین انجام ترورهایی در داخل ایران بوده است.

ابراهیم رئیسی، رئیس جمهوری ایران، سه‌شنبه، هشدار داد که هرگونه تجاوز به خاک کشورش مستلزم واکنشی ترسناک و سریع است، هرچند بعد از آن تصریح کرد که تهران خواهان تشدید بیشتر تنش‌ها در منطقه نیست.

به‌رغم این اما رسانه‌های ایران چهارشنبه ویدیویی از اظهارات سرتیپ امیرعلی حاجی‌زاده، فرمانده نیروی هوافضای سپاه پاسداران ایران منتشر کردند که در جواب پرسش خبرنگاران درباره پاسخ جمهوری اسلامی ایران به حمله احتمالی اسرائیل، گفت:«100 درصد می‌زنیم، نگران نباشید».

از دیگر سو منابع آمریکایی به نشریه «آکسیوس» گفته‌اند که اسرائیل در فکر دادن پاسخ تلافی‌‌جویانه به ایران بود اما تصمیم گرفت در دست زدن به چنین اقدامی درنگ کند.

به گفته این منابع آمریکایی بایدن از اسرائیل خواسته است تا نسبت به هرگونه اقدام انتقام‌جویانه ایران احتیاط کند.

در همین‌باره به گفته این منابع اسرائیل دوشنبه به دولت بایدن ابلاغ کرده است که تصمیم گرفته پاسخ خود به ایران را به تعویق بیاندازد.

در توضیح منابع آمریکایی در این‌باره آمده است که شورای جنگ اسرائیل تصمیم گرفت تا پاسخ تلافی‌جویانه به حمله ایران را به‌دلایل عملیاتی به تعویق بیاندازد و اسرائیل تاکید کرده که واشینگتن را از تصمیمات خود درباره چگونگی پاسخ به ایران مطلع خواهد کرد.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید