فایننشال تایمز: صادرات نفت ایران به بالاترین میزان در شش سال گذشته رسید

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
2 دقيقه (Reading time)

داده‌های شرکت «ورتکسا» نشان می‌دهد،‌ صادرات نفت خام ایران به بالاترین میزان در طول شش سال گذشته رسید و برای این کشور درآمد سالانه 35 میلیارد دلاری به همراه داشته است.

ورتکسا که در زمینه رصد اطلاعات شرکت‌های نفتی فعالیت می‌کند، در این گزارش به فروش روزانه 1.56 میلیون بشکه نفت ایران در سه ماه اول 2024 اشاره کرد. بر اساس این گزارش، جمهوری اسلامی تقریبا همه نفت تولیدی را به چین می‌فروشد. این بالاترین میزان فروش نفت ایران از سه‌ماهه سوم 2018 میلادی تاکنون است.

افزایش صادرات نفت ایران در حالی است که پس از حمله تهران به اسرائیل در 25 فروردین، مقام‌های آمریکا و اتحادیه اروپا درنظر دارند تحریم‌های جدیدی علیه تهران اعمال کنند.

روزنامه «فایننشال تایمز» به نقل از کارشناسان نوشت، دولت بایدن تمایلی به اجرای کارزار «فشار حداکثری» دونالد ترامپ، رئیس‌جمهوری پیشین آمریکا، علیه ایران ندارد.

تحریم‌هایی که به گفته حلیما کرافت، یکی از مقام‌های ارشد موسسه مالی «آر‌بی‌سی کپیتال مارکتس»، صادرات نفت ایران را تا یک میلیون بشکه نفت در روز کاهش داد.

خبرگزاری «تسنیم» هفته گذشته در گزارشی به دور زدن تحریم‌ها در صنعت نفت ایران اشاره کرد و نوشت، از آن‌جایی که چین مشتری اصلی نفت ایران است، تهران تا حد زیادی از فشار تحریم کشورهای غربی در امان بوده است.

فرناندور فریرا، یکی از مدیران ارشد «گروه انرژی رپیدان» در آمریکا، با اشاره به این‌که «ایرانی‌ها در هنر دور زدن تحریم‌ها استاد شده‌اند»، به فاینشنال تایمز گفت اگر دولت بایدن درنظر دارد اقدام موثری برای جلوگیری از کاهش صادرات نفت ایران انجام دهد، باید چین را هدف قرار دهد.

آرمن عزیزیان، تحلیلگر ارشد ورتکسا نیز تاثیر تحریم‌های دولت بایدن در جلوگیری از صادرات نفت ایران را «حداقلی» دانست و گفت، شمار ناوگان دریایی ایران، برای انتقال نفت خام، به 253 نفت‌کش در سال گذشته افزایش یافت.

منتقدان می‌گویند اقدامات دولت بایدن برای جلوگیری از صادرات نفت ایران موثر نبوده و قانون‌گذاران جمهوری‌خواه در آمریکا نیز در این زمینه فشارها علیه کاخ سفید را افزایش داده‌اند.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید