آیا کشتی ایرانی «بهشاد» در دریای سرخ هدف حمله تلافی‌جویانه اسرائیل خواهد شد؟

پیشتر آمریکا فعالیت کشتی ایرانی بهشاد در دریای سرخ را هدف حمله سایبری خود قرار داده بود

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
4 دقيقه (Reading time)

ایران در حالی خود را برای پاسخ قریب‌الوقوع اسرائیل علیه اهدافی در خاک خود و گروه‌های نیابتی آن در منطقه آماده می‌کند که فشارهای آمریکا و کشورهای اروپایی بر تل‌آویو افزایش یافته است تا اسرائیل به‌گونه‌ای به حملات موشکی و پهپادی اخیر ایران پاسخ دهد که به افزایش سطح تنش‌ها در منطقه منجر نشود.

در این مرحله ارزیابی اهداف مورد نظر اسرائیل دشوار است. روزها از حمله ایران که اسرائیل را آماج حملات موشکی بالستیک و پهپادی خود قرار داده بود می‌گذرد، اما نگاه‌ها کماکان به اسرائیل دوخته شده است که چه زمانی و چگونه به ایران پاسخ خواهد داد؟

حرکت بهشاد به سوی بندرعباس

در میانه تشدید تنش‌ها و جنگ روانی میان دو طرف متخاصم، یک کشتی تجسسی ایرانی که در دریای سرخ مستقر بود همزمان با بالاگرفتن تهدیدها این آبراه بین‌المللی را ترک و به سوی بندرعباس در جنوب ایران در حال حرکت است و داده‌های ردیابی حاکی از آن است که انتظار می‌رود این کشتی که «بهشاد» نام دارد شامگاه پنج‌شنبه به سواحل بندرعباس برسد.

خبرگزاری «بلومبرگ» گزارش داد که بر اساس داده‌های ردیابی جمع‌آوری‌شده درباره کشتی بهشاد، این شناور ایرانی که یک «کشتی اطلاعاتی و لجستیکی» در نظر گرفته می‌شود، در 4 آوریل موقعیت خود در نزدیکی سواحل یمن را با متوقف کردن رادار و موقعیت‌یاب خود ترک کرده است تا در 18 آوریل دوباره در نزدیکی تنگه هرمز ظاهر شد.

کشتی ایرانی «بهشاد» که بنا بر اعلام رسمی ایران وظیفه مبارزه با دزدی دریایی برای تعریف و اعلام شده است، در ابتدای سال جاری به دلیل فعالیت‌های مشکوک و مظنون شدن به پشتیبانی اطلاعاتی از حملات حوثی‌ها علیه کشتی‌های تجاری در منطقه، هدف حمله سایبری آمریکا قرار گرفت.

بهشاد جایگزین ساویز

این «کشتی اطلاعاتی و لجستیکی» چند روز پس از حمله منتسب به اسرائیل به کنسولگری ایران در دمشق که منجر به کشته شدن 7 تن از اعضای برجسته سپاه پاسداران ایران در پایتخت سوریه شد، از محل استقرار خود در دریای سرخ به سمت تنگه هرمز حرکت کرد.

کشتی ایرانی بهشاد به عنوان جایگزین پس از آن در خلیج عدن مستقر شده بود که یک کشتی دیگری به نام «ساویز» در سال 2021 در نزدیکی سواحل یمن و در مرحله دیگری از تشدید تنش آمریکا و اسرائیل با ایران با مین برخورد کرده و آسیب دید.

با وجود بالا گرفتن سطح تنش‌ها در منطقه، هنوز زمان بازگشت این کشتی تجسسی ایرانی به منطقه دریای سرخ و خلیج عدن معلوم نیست.
تهران روز چهارشنبه مجددا تاکید کرد که هرگونه پاسخ اسرائیل با واکنشی «خشن و سخت» مواجه خواهد شد.

در حالی که گزارش‌های «آکسیوس» و «ای‌بی‌سی نیوز» حاکی از به تعویق افتادن پاسخ اسرائیل «به دلایل عملیاتی» است، مقام‌های اسرائیلی اعلام کردند که گزینه‌های مختلفی را برای دادن پاسخ به حملات موشکی و پهپادی ایران بررسی می‌کنند.

به گزارش «ای‌بی‌سی نیوز»، مقامات اسرائیلی فاش کردند که تل‌آویو دست‌کم دو بار طی هفته جاری پاسخ تلافی‌جویانه خود علیه ایران را به تعویق انداخته است.

شایان ذکر است که ایران شامگاه شنبه 25 فروردین در پاسخ به حمله اسرائیل به کنسولگری تهران در دمشق در اوایل ماه جاری میلادی، از خاک خود حمله‌ای موشکی و پهپادی به خاک اسرائیل انجام داد.

یک مقام ارشد آمریکایی با اشاره به زمان‌بندی پاسخ تل‌آویو به تهران گفت، اسرائیل به احتمال زیاد پس از عید «پسح» به ایران پاسخ خواهد داد. عید پسح یهودیان دوشنبه 3 اردیبهشت آغاز و تا سه‌شنبه 11 اردیبهشت ادامه خواهد داشت. این مقام ارشد آمریکایی در عین حال در گفت‌وگو با ای‌بی‌سی‌ نیوز تاکید کرد که شرایط ممکن است دگرگون شده و اسرائیل پیش از عید پسح علیه ایران دست به حمله بزند.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید