در اقدامی بی‌سابقه؛ سفیر سوئیس در تهران توسط سپاه احضار شد

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
3 دقيقه (Reading time)

مجتبی ابطحی، دستیار ویژه وزیر کشور ایران در امور فلسطین و دبیرکل کنفرانس بین‌المللی حمایت از انتفاضه فلسطین مجلس ایران، در اظهاراتی با ارائه جزئیات جدیدی از حمله پهپادی و موشکی ایران به اسرائیل مدعی شد که در بامداد یکشنبه 26 فروردین، پس از عملیات نظامی ایران، سفیر سوئیس به «سپاه» احضار شد.

ابطحی، عصر سه‌شنبه 28 فروردین، در نشست تحلیل و بررسی حمله موشکی و پهپادی ایران به اسرائیل که در دبیرخانه دائمی کنفرانس حمایت از فلسطین در تهران برگزار شد، گفت: «ساعت 3 بامداد روز یکشنبه 26 فروردین، وقتی که عملیات وعده صادق تقریبا به پایان رسیده بود سفیر سوییس به عنوان حافظ منافع آمریکا، برای اولین بار بجای وزارت خارجه، به سپاه احضار شد و به او هشدارهای لازم را دادند که اگر آمریکایی‌ها کوچکترین اقدامی انجام دهند، تمام منطقه را روی سرشان خراب می‌کنیم».

به باور کارشناسان بر اساس عرف دیپلماتیک، احضار سفرای کشورهای خارجی توسط کشور میزبان می‌باید توسط وزارت خارجه انجام شود و احضار سفیر سوییس توسط سپاه «خلاف عرف دیپلماتیک» است.

دستیار ویژه وزیر کشور ایران در بخش دیگری از سخنانش با بیان اینکه، در عملیات نظامی ایران، پنج قدرت موشکی جهان شامل آمریکا، فرانسه، بریتانیا، آلمان و اسرائیل سعی کردند که حملات را خنثی کنند، گفت: «در عملیات وعده صادق قرار بود که فقط اسرائیل تنبیه شود اما با توجه به این‌که کشورهای بسیاری درگیر این عملیات شدند، تنبیهی دسته جمعی رخ داد. در شورای امنیت نیز دیدیم که کاری نتوانستند انجام دهند».

خلاف ادعای مشاور وزیر کشور ایران، حمله ایران به اسرائیل از سوی ایالات متحده و بسیاری از کشورهای جهان محکوم شد و در واکنش به اقدام نظامی ایران نیز، دیروز وزارت خرانه‌داری آمریکا نیز اعلام کرد که در حال آماده‌سازی تحریم‌های جدیدی علیه ایران است، وزرای خارجه اتحادیه اروپا نیز دیروز در نشست فوق‌العاده خود، در همین رابطه به بررسی‌ اعمال تحریم‌های بیشتر علیه ایران را در دستور کار خود قرار دادند.

ابطحی در رابطه با میزان دقت هدف‌گیری پرتابه‌های ایران در حمله به اسرائیل نیز اظهار داشت: «پهپادهایی که وارد عملیات شدند 100 درصد به اهداف خود دست یافتند...تمام موشک‌های هایپر سونیک ما به هدف اصابت کرد».

سخنان ابطحی در حالیست که یکشنبه 26 فروردین دانیل هاگاری، سخنگوی ارتش اسرائیل در یک کنفرانس خبری گفت که 99 درصد از پرتابه‌های ایران به سوی اسرائیل دفع شد.

افیخای ادرعی، سخنگوی دیگر ارتش اسرائیل نیز در گفت‌وگو با «العربیه» گفت که «حمله ایران به اسرائیل ناموفق بود و به اهداف خود نرسید».

تنش بی‌سابقه تهران و تل‌اویو، در پی حمله اسرائیل به ساختمان مجاور کنسولگری ایران در دمشق در دوشنبه 13 فروردین سال جاری شدت گرفت. این حمله منجر به کشته‌شدن دو فرمانده ارشد و پنج افسر دیگر نیروی قدس سپاه پاسداران ایران شد.

ایران هم شامگاه شنبه 25 فروردین، در یک حمله تلافی‌جویانه با صدها موشک و پهپاد به صورت مستقیم خاک اسرائیل را هدف قرارد داد، اکنون اسرائیل نیز وعده پاسخ به حمله ایران را داده‌ است.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید