تهران خطاب به تل‌آویو: در کمتر از چند ثانیه به هر حمله جدیدی پاسخ خواهیم داد

اظهارات معاون سیاسی وزیر خارجه ایران پس از آن بیان شد که بسیاری از مقامات سیاسی و نظامی اسرائیل تایید کردند که تل‌آویو به حملات پهپادی و موشکی تهران، به صورت «قاطعانه» پاسخ خواهد داد

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
3 دقيقه (Reading time)

در پی افزایش تنش‌ها در خاورمیانه، به ویژه پس از اینکه بنیامین نتانیاهو، نخست‌وزیر اسرائیل تائید کرد که کشورش در حال مطالعه طرح‌هایی برای پاسخ به حمله ایران است، تهران هشدار داد که اگر اسرائیلی‌ها خطای خود را تکرار کنند، «باید انتظار داشته باشد که ضربه‌ای سخت‌تر، قوری‌تر و سریع‌تر دریافت کنند».

علی باقری کنی، معاون سیاسی وزیر خارجه ایران در یک گفت‌وگوی تلویزیونی با «شبکه خبر» هشدار داد که ایران در کمتر از چند ثانیه به هر گونه حمله جدید اسرائیل پاسخ خواهد داد.

وی همچنین گفت که اسرائیلی‌ها «در حمله به کنسولگری ایران در دمشق، در ابتدای فروردین، یک خطای راهبردی مرتکب شدند و یک مشروعیت برای آزمون جدی توانمندی نظامی و دفاعی ایران فراهم کردند، و اگر این کار را انجام نمی‌دادند، این شرایط وجود نداشت».

پاسخ سهمگین

باقری کنی در این گفت‌وگوی تلویزیونی اظهار داشت که اسرائیلی‌ها نباید خطای راهبردی خود را با یک خطای دیگر تکرار بکنند، چراکه در صورت تکرار این بار «باید بدانند که 12 روز مهلت نخواهند داشت، در واقع پاسخی که دریافت می‌کنند مقیاس و سنجش آن روز یا ساعت نخواهد بود بلکه ثانیه خواهد بود»، او در ادامه اضافه کرد: «اگر به سرزمین ایران چشم بد داشته باشند، قاعدتا پاسخ بسیار سهمگین‌تر را دریافت خواهند کرد».

اظهارات معاون سیاسی وزیر خارجه ایران پس از آن بیان شد که طی ساعات و روزهای گذشته، بسیاری از مقامات سیاسی و نظامی اسرائیل تایید کردند که تل‌آویو به حملات پهپادی و موشکی تهران، به صورت «قاطعانه» پاسخ خواهد داد.

با این حال، تل‌آویو همزمان به واشینگتن اطلاع داده‌ است که واکنش اسرائیل به حمله ایران، ممکن است محدود باشد تا منجر به گسترش تنش و گسترده‌تر شدن جنگ در منطقه نشود.

دولت آمریکا نیز از دولت اسرائیل خواست، صبر و خویشتن‌داری پیشه کنند و هیچ اقدامی در راستای تشدید تنش‌ها انجام ندهند، آمریکا همچنین تصریح کرد که در هیچ حمله تهاجمی علیه ایران شرکت نخواهد کرد.

این تنش بی‌سابقه، در پی حمله اسرائیل به ساختمان مجاور کنسولگری ایران در دمشق در دوشنبه 13 فروردین سال جاری شدت گرفت. این حمله منجر به کشته‌شدن دو فرمانده ارشد و پنج افسر دیگر نیروی قدس سپاه پاسداران ایران شد.

ایران هم شامگاه شنبه 25 فروردین، در یک حمله تلافی‌جویانه با صدها موشک و پهپاد به صورت مستقیم خاک اسرائیل را هدف قرارد داد، اما خسارات چندانی را در پی نداشت؛ اکنون اسرائیل نیز وعده پاسخ به حمله ایران را داده‌ است.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید