افزایش فشار بر روزنامه‌نگاران در ایران در پی حمله تهران به اسرائیل

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
2 دقيقه (Reading time)

در پی حمله موشکی و پهپادی ایران به اسرائیل و تشدید تنش‌ها در خاورمیانه، قوه قضائیه و نهادهای امنیتی ایران، از جمله سازمان اطلاعات سپاه پاسداران، با انتشار بیانیه‌هایی هشدار دادند که با روزنامه‌نگاران و کاربران منتقد این حمله در رسانه‌های اجتماعی به‌شدت برخورد خواهند کرد.

دادستانی تهران این هفته از تشکیل پرونده قضایی علیه یاشار سلطانی، حسین دهباشی، عباس عبدی و علیه چند روزنامه از جمله جهان صنعت و «اعتماد» خبر داد.

یاشار سلطانی در کانال تلگرامی «اسکان‌نیوز»، اقدام به پوشش خبری افزایش بهای ارزهای خارجی پس از حمله ایران به اسرائیل کرده بود.

حسین دهباشی نیز در شبکه اجتماعی «ایکس» حمله ایران به اسرائیل را نمایشی و ناموفق خوانده و نوشته بود این حمله «به نگرانی‌ها برای توان واقعی دفاعی کشور دامن زده‌است».

عباس عبدی، روزنامه‌نگار اصلاح‌طلب در یادداشتی تحت عنوان «خطرناکی پاسخ دادن و ندادن» در روزنامه اعتماد نوشته بود: «این بحران در چارچوب کنونی سیاست ایران حل‌نشدنی است».

عبدی در این یاداشت نوشت حمله اسرايیل در اصل «واکنشی» بوده و نیازی به پاسخ و واکنش ایران نداشته است.

این روزنامه‌نگار اصلاح‌طلب ضمن انتقاد از سیاست بازدارندگی ایران اضافه کرد: «بازدارندگی از طریق تسلیحات متعارف با کشوری که موجودیت آن را به رسمیت نمی‏شناسند یا خواهان نابودی آن هستند بی‏معناست و قابل اجرا نیست.»

«برهم زدن امنیت روانی جامعه» و «متلاطم کردن فضای اقتصادی کشور»

دادستانی تهران تنها ساعاتی پس از حمله ایران به اسرائیل، برای شماری از منتقدان به اتهام «برهم‌زدن امنیت روانی جامعه» و «متلاطم کردن فضای اقتصادی کشور» پرونده تشکیل داده و هشدار داد:‌« «با تمام افرادی که امنیت روانی جامعه را مختل کنند با قاطعیت برخورد خواهد شد.»

در همین راستا «سازمان اطلاعات سپاه پاسداران» در بیانیه‌ای به کاربران رسانه‌های اجتماعی هشدار داد در صورت مشاهده هرگونه حمایت از اسرائیل، با آن‌ها به عنوان «مجرم» برخورد خواهد شد.

به گفته حقوق‌دانان و کارشناسان، دادستانی تهران در حالی چنین اتهاماتی را مطرح می‌کند که در قوانین کیفری جمهوری اسلامی ایران چنین عناوین مجرمانه‌ای وجود ندارد.

با بالارفتن احتمال حمله تلافی‌جویانه اسرائیل به ایران و تشدید تنش‌ها بین دو کشور، برخورد امنیتی و قضایی با روزنامه‌نگاران و کاربران رسانه‌های اجتماعی افزایش یافته و گفته می‌شود که فضای رسانه‌ای در ایران بیشتر از گذشته با محدودیت مواجه خواهد شد.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید