ایران به جای حمله موشکی به اسرائیل تا کنون به جنگ تبلیغاتی بسنده کرده است

جیسون برادسکی، محقق موسسه خاورمیانه، تهدیدهای متقابل ایران و اسرائیل علیه یک دیگر را به «جنگ روانی» توصیف کرد

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
3 دقيقه (Reading time)

واکنش‌ها به تهدید ایران درباره «حمله انتقام‌جویانه» علیه اسرائیل در پاسخ به ترور فرماندهان ارشد سپاه پاسداران در سوریه در حمله هوایی به ساختمان وابسته به کنسولگری ایران در دمشق، در حالی ادامه دارد که تهران تاکنون به جنگ تبلیغاتی بسنده کرده است.

دولت اسرائیل در واکنش به تهدیدهای ایران، از تمامی ادارات و کارمندان خواست برای هرگونه طرح اضطراری ناگهانی آماده شوند.

برآوردهای دولت آمریکا حاکی از آن بود که حمله ایران می‌بایست روز جمعه با موشک و پهپاد انجام می‌شد، اما تا این لحظه در صبحگاه شنبه ۲۵ فروردین ۱۴۰۳ اتفاقی نیفتاده است.

برخی‌ از منابع غربی پیش‌بینی کردند که حمله تلافی‌جویانه ایران علیه اسرائیل حداکثر تا دو روز آینده رخ خواهد داد. اما اظهارات رسمی مقامات ایرانی طی ساعات گذشته نزدیکی اقدام نظامی را نشان نمی‌دهد و رسانه‌های رسمی نیز به انتشار اطلاعات درز شده از منابع آمریکایی و غربی اکتفا می‌کنند.

این اوضاع گویای آن است که تهران در ظاهر نگران این همه تنش‌افزایی نیست اما در شبکه‌های اجتماعی، تصویر کاملا متفاوت است.

«جنگ روانی»

به وجود این، ایران طی روزها و ساعات گذشته به یک کارزار تبلیغاتی گسترده مبنی بر نزدیک بودن زمان حمله انتقام‌جویانه روی آورده است.

برخی ناظران از جمله جیسون برادسکی، محقق موسسه خاورمیانه آن را یک «جنگ روانی» توصیف کردند.

برادسکی در حساب كاربری خود در شبکه اجتماعی «ایکس» نوشت که تهران همچنان در شبکه‌های اجتماعی با پوستر و فیلم به جنگ روانی ادامه می‌دهد.

او توئیتی از عباس نیلفروشان، معاون عملیات سپاه پاسداران منتشر کرد که بر آن عبارتی از سخنان علی خامنه‌ای رهبر جمهوری اسلامی ایران با این مضمون نقل شده بود:«رژیم صهیونیستی با حمله به کنسولگری ایران اشتباه کرد... باید مجازات شود و مجازات خواهد شد».

این فرمانده ایرانی این عبارت را زیر پوستری منتشر کرد که یک نقاشی از موشک با عبارت «او در وعده خود صادق است» منتشر کرد که اشاره‌ای به تهدید خامنه‌ای مبنی بر فرمان پاسخ به اسرائیل است.

هم‌زمان، رسانه‌های گروه‌های شبه‌نظامی وابسته به حکومت ایران مانند حزب‌الله، حماس، گروه‌های مسلح عراقی و همچنین حوثی‌های یمن که مشتاقانه منتظر حمله تهران به اسرائیل هستند، در این مارزار تبلیغاتی شرکت کردند. آنها چه در سایت‌های خود یا در رسانه‌های اجتماعی، به‌ویژه تلگرام، تصاویری و ویدیوهایی که نشان‌دهنده وحدت میان همه این گروه‌‌ها زیر چتر جمهوری اسلامی با شعار «جبهه مقاومت» است، منتشر کرده‌اند.

تصاویر منتشر شده طی ساعات گذشته در شبکه‌های اجتماعی، موشک‌ها و پهپادها را در آسمان و همچنین حملات به کشتی‌ها در دریا را نشان می‌دهد و برخی نیز اعضای حزب‌الله و حماس سوار بر موتورسیکلت‌ها را نشان می‌داد که گویی در داخل فلسطین و در ورودی مسجدالاقصی هستند.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید