آمادگی نیروهای آمریکا برای حمله احتمالی ایران به اسرائیل‌؛استقرار کشتی‌ها و جنگنده‌ها

جان کربی: آمریکا قصد دارد هر اقدام ممکن برای اطمینان از توانایی اسرائیل در دفاع از خود را انجام دهد

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
3 دقيقه (Reading time)

هم‌زمان با تاکید جو بایدن رئیس جمهوری آمریکا مبنی بر حمایت قاطع از اسرائیل در برابر تهدیدات ایران درباره حمله انتقام‌جویانه، نیروهای آمریکایی در خاورمیانه نیز برای حمله احتمالی ایران به اسرائیل با استقرار کشتی‌ها، جنگنده‌ها و سامانه‌های هوایی آماده شده‌اند.

به گزارش «سی‌ان‌ان»، دو مقام مسئول آمریکایی ضمن اشاره به سطح همکاری مستمر میان ارتش‌های اسرائیل و آمریکا؛ مشخصا در برهه اخیر، خاطرنشان کردند که نیروهای این کشور در راستای رهگیری موشک‌ها به سوی داخل اسرائیل، اقدام خواهند کرد.

تقویت پدافند هوایی

نیروی دریایی آمریکا در دریای سرخ پیشتر نیز موشک‌های دوربردی را که توسط گروه حوثی مورد حمایت تهران به سمت اسرائیل شلیک شده بود، رهگیری و منهدم کردند.

نیروهای آمریکایی در عراق و سوریه نیز تاکید کردند، پهپادها و موشک‌هایی که شمال اسرائیل را هدف قرار دهند، بسته به مکان پرتاب آنها، رهگیری می‌کنند.

در این زمینه، یک مقام دفاعی آمریکایی تاکید کرد که واشینگتن، تجهیزات بیشتری را به منطقه خاورمیانه منتقل کرده است.

این در حالی است که تل آویو منتظر حمله احتمالی ایران به تاسیسات اسرائیل در داخل این کشور است.

این مقام آمریکایی همچنین افزود که این اقدام با هدف «تقویت تلاش‌های بازدارندگی منطقه‌ای و افزایش حفاظت از نیروهای آمریکایی» انجام گرفته است.

وزارت دفاع آمریکا«پنتاگون» مشخصا در تلاش است تا پدافند هوایی نیروهای آمریکایی مستقر در عراق و سوریه را که در فاصله اکتبر تا فوریه گذشته هدف بیش از 100 مورد حمله نیروهای نیابتی ایران قرار گرفتند، تقویت کند.

شایان ذکر است که آمریکا در چارچوب گستره واکنش تلافی‌جویانه ایران، حمله به نیروهای آمریکایی را از سوی ایران یا نیروهای نیابتی آن، پیش‌بینی نمی‌کند.

تمرکز آمریکا بر حضور دریایی و هوایی

واشینگتن از سال 2019 با بازبینی استقرار نیروهایش در خاورمیانه، ضمن کاستن از حضور نیروهای زمینی در عراق، بر حضور نیروهای هوایی و دریایی متمرکز شد اما با آغاز جنگ غزه در هفتم اکتبر گذشته، حضور نظامی خود را مشخصا در عرصه دریایی و هوایی، تقویت کرد.

در این راستا ناو هواپیمابر «یو اس اس جرالد فورد» با همراهی حدود 5000 تفنگدار دریایی، گروهی از جنگنده‌ها، رزم‌ناوها، ناوشکن‌ها و سامانه‌های موشکی به آب‌های منطقه اعزام شدند.

ناو هواپیمابر «آیزنهاور» نیز متعاقبا به منطقه اعزام شد که قادر به حمل 9 اسکادران جنگنده و همچنین بالگرد، پهپاد، رزمناو و دیگر تجهیزات است.

کاخ سفید جمعه 24 فروردین با توجه به تهدیدهای ایران به اقدام تلافی‌جویانه علیه اسرائیل، اعلام کرد که واشینگتن وضعیت نیروهای خود را در منطقه بررسی کرده و این تهدیدها‌«واقعی» هستند.

جان کربی، سخنگوی شورای امنیت ملی آمریکا با بیان اینکه «ما همچنان تهدید بالقوه ایران را واقعی و معتبر می‌دانیم»، گفت که کشورش قصد دارد «هر اقدام ممکن برای اطمینان از توانایی اسرائیل در دفاع از خود را انجام دهد».

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید