«رویترز» به نقل از تحلیل‌گران: ایران در دوراهی استراتژیک گرفتار شده است

تحلیل‌گر گروه بحران‌های بین‌المللی: مشکل ایران در یافتن نحوه تلافی به شکلی است که آبروی این کشور را حفظ کند بدون این که سرش را برباد دهد

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
3 دقيقه (Reading time)

«رویترز»، به نقل از گرگوری برو، تحلیل‌گر گروه اوراسیا، نوشت که علی خامنه‌ای، رهبر جمهوری اسلامی در یک دوراهی استراتژیک گرفتار آمده است.

برو افزود: «ایران برای احیای بازدارندگی و حفظ اعتبارش در میان متحدان خود در جبهه مقاومت (شبه‌نظامیان و گروه‌های مسلح مورد حمایت ایران در منطقه)، باید به حمله اسرائیل پاسخ دهد.

برو در عین حال خاطرنشان کرد:«هر گونه پاسخ قوی به هدف احیای بازدارندگی، احتمالاً ایران را در معرض واکنش بزرگتر و مخرب‌تر اسرائیل با کمک آمریکا قرار خواهد داد که متعهد به حمایت از اسرائیل در صورت حمله به این کشور شده است ».

پاسخی که سر را بر باد ندهد

از سوی دیگر علی فایز، از گروه بحران‌های بین‌المللی گفت: «آتش‌بس در غزه ممکن است راهی برای حفظ آبروی ایران باشد زیرا تهران می‌تواند استدلال کند که تهدید نظامی مستقیم آن علیه اسرائیل، عامل لازم برای تحقق این هدف (آتش‌بس غزه) بود، هرچند ممکن است نه احتمالات و نه زمان‌بندی با هم منطبق نباشند».

به نظر فایز، مشکل ایران در «یافتن نحوه تلافی به شکلی است که آبروی این کشور را حفظ کند بدون این که سرش را برباد دهد».

به گفته این تحلیل‌گر گروه بحران‌های بین‌المللی، «پیش‌بینی عملکرد اسرائیل و خطرات مترتب بر آن مشکل‌تر از پیش‌بینی رفتار آمریکاست. روشن است که خامنه‌ای نگران است که بازدارندگی مورد نظرش، حمله به اسرائیل را به تشدید تنشی که او مایل به اجتناب از ان است، تبدیل کند».

رویکرد عدم تشدید تنش

این در حالی است که سیگنال‌های ارسالی ایران به واشینگتن گویای این است که تهران خواهان عدم تشدید تنش در ارتباط با پاسخ خود به حمله اخیر اسرائیل به ساختمال مجاور سفارت ایران در دمشق است.

طبق گفته منابع آگاه ایرانی، این نحوه پاسخ «کنترل‌شده» ایران، مشروط به تحقق برخی خواسته‌ها از جمله آتش‌بس فراگیر در نوار غزه و همچنین احیای مذاکرات توافق هسته‌ای است که از حدود دو سال قبل متوقف شده است.

کارشناسان حوزه دیپلماسی ایرانی تاکید دارند که این نوع از خواسته‌های سخت‌گیرانه ایران بیانگر رویکرد تندروانه این کشور در روند مذاکرات است، با این حال تماس‌های اخیر نشان می‌دهد که تهران به جلوگیری از بروز منازعه عمده نیز توجه و اهتمام دارد.

پس از کشته‌شدن 7 نفر از فرماندهان سپاه از جمله محمدرضا زاهدی، فرمانده سپاه قدس در سوریه و لبنان در پی حمله منتسب اسرائیل به ساختمان مجاور کنسولگری ایران در سوریه، مسئولان ایرانی مرتبا در اظهاراتشان بر حمله تلافی‌جویانه به اسرائیل تاکید دارند.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید