پیش‌بینی آمریکا؛ پاسخ ایران به اسرائیل امروز با موشک‌ها و 100 پهپاد داده خواهد شد

ایران از زمانی که کنسولگری آن در سوریه در اوایل ماه آوریل هدف حمله قرار گرفت بارها تاکید کرد که با دادن پاسخی «قاطعانه» اسرائیل را «تنبیه» و «پشیمان» خواهد کرد

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
3 دقيقه (Reading time)

بنا بر گزارش اخیر منابع آگاه، پس از آن‌که تهران با ارسال سیگنال‌هایی به واشینگتن اطمینان خاطر داد که در پاسخ احتمالی خود به حمله اسرائیل قصد ندارد باعث تشدید تنش بزرگی در خاورمیانه شود، اکنون گمانه‌زنی‌هایی درباره زمان‌ دادن چنین پاسخی مطرح شده است.

در همین راستا شبکه آمریکایی «سی ان ان» منتشر کرد، دو مقام آمریکایی احتمال می‌دهند که ایران امروز (جمعه 24 فروردین) با موشک‌ها و بیش از 100 پهپاد به اسرائیل حمله کند.

این شبکه خبری به نقل از مقامات آمریکایی گزارش داد: «احتمال می‌رود ایران روز جمعه یک حمله بزرگ به اسرائیل انجام دهد که در آن ممکن است از بیش از 100 پهپاد و دهها موشک علیه اهداف نظامی در داخل خاک اسرائیل استفاده کند».

این دو مقام آگاه که شبکه خبری «سی ان ان» نامی از آن‌ها نبرده است، اذعان کردند که مقابله با حمله‌ای به این گستردگی برای اسرائیلی‌ها دشوار است، در عین حال اما می‌گویند که ایران ممکن است برای جلوگیری از تشدید تنش‌ها، حمله‌ای در مقیاس کوچکتر انجام دهد.

این اظهارات پس از آن بیان می‌شود که ایران بارها متعهد شد که اسرائیل را به دلیل هدف قرار دادن کنسولگری تهران در دمشق پایتخت سوریه، «تنبیه» و «پشیمان» خواهد کرد.

در همین راستا، محمدرضا آشتیانی، وزیر دفاع ایران تهدید کرده بود که کشورش «ضربه محکمی» به تل‌آویو وارد خواهد کرد.

از دیگر سو، رسانه‌های اسرائیلی گزارش دادند که انتظار می‌رود بنیامین نتانیاهو، نخست‌وزیر اسرائیل، جمعه نشستی را برای ارزیابی وضعیت به منظور آماده‌سازی برای پاسخ به حمله احتمالی ایران با حضور یوآو گالانت، وزیر دفاع برگزار کند.

این در حالی است که تنش‌ها پس از هدف قرار دادن ساختمان مجاور کنسولگری سفارت ایران در دمشق، به طور بی‌سابقه در منطقه‌ای که از آغاز جنگ در غزه در 7 اکتبر متشنج بود، تشدید شد.

در یکم آوریل، سپاه پاسداران ایران از کشته‌شدن سردار پاسدار سرتیپ محمدرضا زاهدی، فرمانده نیروی قدس سپاه پاسداران در سوریه و لبنان و محمدهادی رحیمی، معاون وی و همچنین پنج عضو دیگر سپاه همراه آنها طی یک حمله هوایی اسرائیلی به ساختمان [مجاور] کنسولگری ایران در دمشق خبر داد.

این حمله از زمان هدف قرار دادن قاسم سلیمانی، فرمانده سابق نیروی قدس سپاه پاسداران در مجاورت فرودگاه بغداد در ژانویه 2020، دردناک‌ترین ضربه به تهران ارزیابی شده است.

این ضربه بی‌سابقه اسرائیل به ایران، مقامات تهران را بر آن داشت تا تهدید کنند که اقدام تلافی‌جویانه اجتناب‌ناپذیر است.

برخی گمانه‌زنی‌ها حاکی از آن است که تهران به حمله اخیر به کنسولگری آن در دمشق با حمله مستقیم به خاک اسرائیل، پاسخ خواهد داد.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید