بریتانیا: تهدیدات ایران علیه اسرائیل غیرقابل قبول است و باید تشدید تنش‌‌ها متوقف شود

وزیر خارجه بریتانیا طی گفت‌وگویی با وزیر خارجه ایران تاکید کرده است که ایران باید از تنش‌آفرینی بپرهیزد و خاورمیانه را به سوی جنگی گسترده سوق ندهد

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
2 دقيقه (Reading time)

ریشی سوناک، نخست‌وزیر بریتانیا، تهدیدات ایران برای حمله موشکی به اسرائیل را «غیرقابل قبول» خواند.

سوناک در اظهارات رسانه‌ای خود تصریح کرد که بریتانیا نیز همانند آمریکا از حق اسرائیل برای دفاع از خود در برابر این موضوع حمایت کامل می‌کند.

نخست‌وزیر بریتانیا، همچنین تاکید کرد که بریتانیا، ایران را به‌عنوان تهدیدی بزرگ علیه امنیت منطقه‌ زیر نظر می‌گیرد و اقداماتی را برای محافظت از بریتانیا در برابر تهدیدات تهران انجام می‌دهد.

در همین راستا دیوید کامرون، وزیر خارجه بریتانیا اعلام کرد که به حسین امیرعبداللهیان، وزیر خارجه ایران توضیح داده است که ایران نباید خاورمیانه را به سوی جنگی گسترده سوق دهد.

کامرون همچنین درباره احتمال وقوع خطای محاسباتی که به تشدید خشونت‌های بیشتری منجر می‌شود، عمیقا ابراز نگران کرد و تاکید کرد که ایران باید تشدید تنش‌ها را متوقف کند.

از سویی وزارت خارجه ایران با تاکید این‌که این کشور برای گسترش دامنه جنگ در منطقه تلاش نمی‌کند، اعلام کرد که دیوید کامرون، وزیر خارجه بریتانیا از امیرعبداللهیان، همتای ایرانی خود خواسته است تا ایران خویشتن‌داری خود را حفظ کرده و جنگ را در منطقه گسترش ندهد.

تهران متعهد شده بود که به حمله‌ای که به کشته شدن هفت تن از اعضای سپاه پاسداران از جمله دو افسر ارشد در دمشق منجر شد، پاسخ دهد.

به گفته دیدبان حقوق بشر سوریه، مجموع کشته شدگان این حمله به 16 نفر رسید.

این در حالی است که تنش‌ها پس از هدف قرار دادن یکی از ساختمان‌های وابسته به کنسولگری ایران در دمشق، به طور بی‌سابقه در منطقه‌ای که از آغاز جنگ در غزه در 7 اکتبر متشنج بود، تشدید شد.

در یکم آوریل، سپاه پاسداران ایران از کشته‌شدن سردار سرتیپ محمدرضا زاهدی، فرمانده نیروی قدس سپاه پاسداران در سوریه و لبنان و محمدهادی رحیمی، معاون وی و همچنین پنج عضو سپاه همراه آنها در یک حمله هوایی اسرائیلی به ساختمان [مجاور] کنسولگری ایران در دمشق خبر داد.

این حمله از زمان هدف قرار دادن قاسم سلیمانی، فرمانده سابق نیروی قدس سپاه پاسداران در مجاورت فرودگاه بغداد در ژانویه 2020، شاید دردناک‌ترین ضربه به تهران محسوب شود.

این امر مقامات ایرانی را بر آن داشت تا تأکید کنند که اقدام تلافی‌جویانه اجتناب‌ناپذیر است. در حالی که برخی گمانه‌زنی‌ها حاکی از آن است که واکنش تهران حمله مستقیمی خواهد بود که خاک اسرائیل را هدف قرار می‌دهد.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید