بلومبرگ: ارزیابی‌های اطلاعاتی حاکی از حمله قریب الوقوع ایران به اسرائیل است

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
3 دقيقه (Reading time)

ایران، اسرائیل و نیروهای آمریکایی مستقر در تعدادی از پایگاه‌های نظامی در خاورمیانه، به‌ویژه عراق و سوریه برای تدارک حمله تلافی‌جویانه تهران که به گفته مقامات غربی تقریباً قطعی و قریب‌الوقوع است، در حالت آماده‌باش قرار دارند.

در حالی که زمان این حمله تلافی‌جویانه هنوز به طور قطعی مشخص نشده است، برخی از گمانه‌زنی‌ها نشان می‌دهد که ممکن است پس از عید فطر رخ دهد.

منابع آگاه از داده‌های اطلاعاتی تأکید کردند که واشینگتن و متحدانش معتقدند که پاسخ تهران به حمله اسرائیل به ساختمان [مجاور] کنسولگری این کشور در دمشق قریب الوقوع است.

به گزارش خبرگزاری «بلومبرگ» این منابع همچنین گفتند که حملات انتقام‌جویانه‌ای که ایران به طور مستقیم یا از طریق نیروهای نیابتی خود در منطقه انجام خواهد داد، مواضع نظامی و دولتی در مرکز اسرائیل را هدف قرار می‌دهد.

همچنین این احتمال وجود دارد که حمله احتمالی در روزهای آینده با استفاده از موشک یا هواپیماهای بدون سرنشین با دقت بالا انجام شود.

علاوه بر این، یکی از منابع تاکید کرد که این حمله بر اساس ارزیابی‌های اطلاعاتی آمریکا و اسرائیل اکنون تنها به مسئله زمان است.

دولت آمریکا موضع محکم و حمایتی خود از تل‌آویو مقابل هرگونه حمله احتمالی ایران را تاکید کرد.

دولت اسرائیل نیز متعهد شد که به هرگونه حمله‌ای که این کشور را هدف قرار دهد پاسخ خواهد داد.

ارتش اسرائیل طی چند روز گذشته با هدف خنثی کردن هرگونه حمله موشکی یا پهپادی که احتمالاً توسط ایران یا گروه‌های تحت حمایت آن در منطقه انجام شود، سیگنال‌های «جی‌پی‌اس» را بر روی تعدادی از شهرها از جمله تل‌آویو و قدس، غیرفعال کرد.

این مسئله باعث ایجاد اختلال در زندگی روزمره اسرائیلی‌ها شد.

دردناک‌ترین حمله

این در حالی است که تنش‌ها پس از هدف قرار دادن یکی از ساختمان‌های وابسته به کنسولگری ایران در دمشق، به طور بی‌سابقه در منطقه‌ای که از آغاز جنگ در غزه در 7 اکتبر متشنج بود، تشدید شد.

در یکم آوریل، سپاه پاسداران ایران از کشته‌شدن سردار سرتیپ محمدرضا زاهدی، فرمانده نیروی قدس سپاه پاسداران در سوریه و لبنان و محمدهادی رحیمی، معاون وی و همچنین پنج عضو سپاه همراه آنها در یک حمله هوایی اسرائیلی به ساختمان [مجاور] کنسولگری ایران در دمشق خبر داد.

این حمله از زمان هدف قرار دادن قاسم سلیمانی، فرمانده سابق نیروی قدس سپاه پاسداران در مجاورت فرودگاه بغداد در ژانویه 2020، شاید دردناک‌ترین ضربه به تهران محسوب شود.

این امر مقامات ایرانی را بر آن داشت تا تأکید کنند که انتقام‌جویی اجتناب‌ناپذیر است. در حالی که برخی گمانه‌زنی‌ها حاکی از آن است که واکنش تهران حمله مستقیمی خواهد بود که خاک اسرائیل را هدف قرار می‌دهد.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید