وزیر دفاع آمریکا: تلاش‌ها را بر تضعیف تهدیدات ایران علیه دریانوردی متمرکز می‌کنیم

رئیس ستاد ارتش آمریکا: پشتیبانی تهران از حملات گروه‌های شبه‌نظامی نیابتی آن به نیروهای آمریکایی و مشارکت ایران در چنین حملاتی به بی‌ثباتی بیشتر در منطقه دامن می‌زند

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
3 دقيقه (Reading time)

لوید آستین، وزیر دفاع آمریکا، سه‌شنبه 21 فروردین تاکید کرد که آمریکا اقدامات خود را بر «تضعیف تهدیدات ایران علیه ناوبری دریایی» متمرکز کرده است.

وزیر دفاع آمریکا تاکید کرد که «جاه‌طلبی‌های هسته‌ای تهران و گروه‌های شبه‌نظامی نیابتی خطرناک ایران و حمایت آن از تروریسم امنیت منطقه‌ را تضعیف می‌کند».

Advertisement

درخصوص جنگ غزه وزیر دفاع آمریکا هشدار داد که قحطی گسترده در غزه بر شدت خشونت‌ها در خاورمیانه خواهد افزود و به طولانی شدن جنگ منجر خواهد شد.

در سایه ادامه تشدید تنش‌ها در دریای سرخ که از ابتدای آغاز جنگ غزه در 7 اکتبر، با حملات شبه‌نظامیان حوثی مورد حمایت ایران در یمن به کشتی‌های تجاری شروع شد، ارتش آمریکا روز دوشنبه اعلام کرد که سامانه‌های پدافند هوایی و پهپادی متعلق به این گروه را در منطقه دریای سرخ، منهدم کرده است.

ستاد فرماندهی مرکزی آمریکا «سنتکام» تاکید کرد که در این رویارویی هیچ گونه خسارات جانی و مالی به کشتی‌های تجاری، آمریکایی و ائتلاف وارد نشده است.

فرماندهی مرکزی آمریکا صبح سه‌شنبه در بیانیه‌ای از انهدام یک سامانه پدافند هوایی مجهز به دو موشک آماده پرتاب و یک ایستگاه کنترل زمینی در مناطق تحت کنترل حوثی‌ها در یمن خبر داد.

تلاش برای دستیابی به سلاح هسته‌ای

ژنرال چارلز براون، رئیس ستاد کل ارتش آمریکا نیز به نوبه خود گفت: «حمایت تهران از حملات به نیروهای آمریکایی و مشارکت ایران در چنین حملاتی به بی‌ثباتی بیشتر در منطقه دامن می‌زند.»

رئیس ستاد ارتش ایالات متحده آمریکا هشدار داد که ایران همچنان به برنامه هسته‌ای خود برای دستیابی به سلاح هسته‌ای ادامه می‌دهد.
رئیس ستاد ارتش آمریکا گفت که گروه‌های شبه‌نظامی نیابتی ایران از حملات 7 اکتبر به‌عنوان فرصتی برای حمله به نیروهای آمریکایی در سوریه، عراق و دریای سرخ استفاده کردند.

تهدید به بستن تنگه هرمز

این هشدارها پس از آن مطرح شد که علیرضا تنگسیری، فرمانده نیروی دریایی سپاه پاسداران ایران سه‌شنبه به بستن تنگه هرمز تهدید کرد.

شایان ذکر است که از 19 نوامبر سال گذشته شبه‌نظامیان حوثی با ادعای واکنش به تهاجم اسرائیل به غزه، حملات پهپادی و موشکی متعددی را علیه کشتی‌های تجاری در دو دریای سرخ و عرب انجام داده‌اند و در رویارویی با آنها کشورهای غربی ائتلاف‌های نظامی دریایی چندملیتی تشکیل دادند و آمریکا و بریتانیا حملات مشترکی را به منظور تضعیف توانمندی‌های نظامی این گروه شبه‌نظامی مورد حمایت ایران علیه پایگاه‌های آنها به‌ویژه در استان‌های صنعا، صعده و الحدیده یمن آغاز کردند.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید