نماینده مجلس ایران: قیمت دلار به صد هزار تومان هم خواهد رسید

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
4 دقيقه (Reading time)

یک نماینده مجلس ایران وضعیت قیمت ارز در این کشور را «افسار گسیخته» توصیف و پیش‌بینی کرد احتمالا تا پایان سال جاری قیمت دلار به یک میلیون ریال برسد.

ذبیح الله اعظمی ساردویی، عضو کمیسیون کشاورزی مجلس ایران، سه‌شنبه 21 فروردین در گفت‌وگو پایگاه خبری «جماران»، وضعیت بازار ارز و سقوط ادامه‌دار ارزش پول ملی اگفت: «شاهد دلاری هستیم که افسارگسیخته شده و از مرز 64 هزار تومان عبور کرده است. فکر می‌کنم تا پایان سال به 80 هزار تومان و در حالت بدبینانه امکان دارد به 100 هزار تومان نیز برسد.»

به گزارش وبگاه‌های اقتصادی در ایران، هر دلار آمریکا روز سه‌شنبه به قیمت 640 هزار و 50 ریال معامله شد. در همین زمان هر یورو نیز با نزدیک شدن به مرز 700 هزار ریال، به قیمت 693 هزار و 510 ریال خرید و فروش شد.

از زمان روی کار آمدن ابراهیم رئیسی در دو سال گذشته ارزش پول ملی ایران در مقابل ارزهای خارجی 175 درصد سقوط کرده است. رئیسی در 14 مرداد 1400 دولت را در حالی از حسن روحانی تحویل گرفت که قیمت دلار 23 هزار تومان بود.

با این حال خبرگزاری دولت ایران در یادداشتی مدعی شد در صورت ادامه کار دولت روحانی و «در صورت تداوم روند رشد 4 درصدی ماهانه نرخ ارز در دولت دوازدهم، قیمت دلار در اواسط سال 1403 از 100 هزار تومان عبور می‌کرد و در پایان سال 1403 به 130 هزار تومان و در پایان سال 1404 به 200 هزار تومان می‌رسید. »

به‌رغم ادعای خبرگزاری دولت درباره اینکه «با فرض تداوم روند رشد 2.8 درصدی ماهانه نرخ دلار در دولت سیزدهم، تا پایان این دولت هم قیمت دلار به 100 هزار تومان نخواهد رسید» کارشناسان اقتصادی باور دارند که با بحران اقتصادی که گریبانگیر مردم ایران شده است، نمی‌توان جلوی جهش نرخ ارز را گرفت، چون در واقع تورم خود را در کاهش ارزش پول ملی و سایر دارایی‌ها نشان خواهد داد.

ذبیح الله اعظمی ساردویی در گفتگو با جماران با تاکید بر اینکه جابه‌جایی وزیر اقتصاد مشکلی از مردم حل نخواهد کرد، جلسات بین دولت و مجلس را بی‌ثمر خواند و تاکید کرد: «در واقع این جلسات خروجی نداشته؛ زیرا آنچه وجود دارد باید در سفره مردم دیده شود. هر کدام از نمایندگان در جلسه صحبتی کردند و رییس جمهور که متولی امر است دستور می‌دهد دستگاه‌هایی که متولی امر هستند از ایجاد تورم خودداری کنند.»

علی بهادری جهرمی، سخنگوی دولت در نخستین نشست خبری خود در سال 1403، در اظهاراتی در رابطه با نرخ ارزهای خارجی گفت: «تفاوت در نرخ های ارزی که در کانال‌های تلگرام مطرح می‌شود مبنایی ندارد در کالاهای اساسی سفره مردم تغییری حاصل شود چون نرخ ارز در آنجا ثابت است و تولیدکننده و واردکننده کالاهای اساسی خود را با نرخ ثابت 28 هزار تومانی دریافت کرده است».

اظهارات سخنگوی دولت در حالیست که مسعود پزشکیان، نماینده تبریز در مجلس ایران در گفت‌وگو با خبرگزاری «ایلنا» با انتقاد از عملکرد دولت گفت که «قرار بود دولت گرانی را کنترل کند، تورم را حل کند، نرخ ارز را تثبیت کند و حتی روند قیمت‌ها کاهشی شود، خب چه شد؟».

روزنامه اعتماد، نیز دوشنبه 20 فروردین در رابطه با جهش نرخ دلار و سیاستهای دولت در فریز کردن نرخ دلار نوشت: «هر قدر با‌ عنوان اجرای سیاست‌های تثبیت به‌ صورت غیرواقعی روی دلار فشار بیاوریم، از یک‌سو، پنجره تبدیل دارایی‌ها به دلار بزرگ‌تر خواهد شد و در ادامه موضوع خروج سرمایه‌ها از کشور مطرح می‌شود و از سوی دیگر، تقاضای دلاری برای واردات افزایش خواهد یافت که پیامدهای آن بسیار جدی خواهد بود».‬

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید