آمریکا سلاح‌های ضبط شده از سپاه پاسداران ایران را به اوکراین منتقل می‌کند

دولت ایالات متحده در اول دسامبر 2023 مالکیت این محموله‌های سلاح و مهمات را از طریق اقامه دعوایی برای مصادره غیرنظامی که از سوی وزارت دادگستری آمریکا علیه سپاه پاسداران ایران اقامه شده بود به دست آورد

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
2 دقيقه (Reading time)

دولت آمریکا در 4 آوریل بیش از 5000 تفنگ AK-47، مسلسل، سلاح تک تیرانداز، نارنجک‌انداز RPG-7 و بیش از 500000 گلوله 7.62 میلی متری را که از سپاه پاسداران ایران ضبط و مصادره شده بود را به نیروهای مسلح اوکراین ارسال کرد.

این مهمات برای تجهیز یک یگان از «UKR BDE» به تفنگ‌های اسلحه کوچک کافی خواهد بود و این سلاح‌ها به دفاع اوکراین در برابر عملیات نظامی روسیه کمک خواهد کرد.

دولت ایالات متحده در اول دسامبر 2023، از طریق اقامه دعوایی از سوی وزارت دادگستری این کشور علیه سپاه پاسداران ایران، مالکیت این مهمات توقیف و ضبط شده را به دست آورده بود.

این محموله‌های سلاح و مهمات توسط فرماندهی مرکزی ایالات متحده و نیروی دریایی شرکا از چهار کشتی ترانزیتی جداگانه بدون تابعیت بین 22 مه 2021 تا 15 فوریه 2023 کشف و ضبط شده است.

این محموله‌های سلاح و مهمات از سپاه پاسداران ایران به حوثی‌ها در یمن قاچاق می‌شد شد که نقض قطعنامه 2216 شورای امنیت سازمان ملل به شمار می‌رود.

ستاد فرماندهی مرکزی ایالات متحده به همکاری با متحدان و شرکای خود با همه ابزارهای مشروع و از طریق عملیات بازدارنده برای مقابله با جریان کمک‌های تسلیحاتی مرگبار ایران در منطقه و جلوگیری از دور زدن تحریم‌های ایالات متحده و سازمان ملل متعهد شده است.

آمریکا در این‌باره گفت که حمایت ایران از گروه‌های شبه‌نظامی و مسلح، امنیت بین‌المللی و منطقه‌ای، نیروها، کارکنان دیپلماتیک و شهروندان منطقه و همچنین شرکای واشینگتن را تهدید می‌کند.

آمریکا همچنین بر تلاش‌های مستمر خود برای شناسایی و توقف فعالیت‌های بی‌ثبات‌کننده ایران در منطقه تاکید کرد.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید