دو برابر شدن جمعیت زیر خط فقر در ایران

به اعتقاد کارشناسان افزایش روز افزون جمعیت زیر خط فقر در ایران به سیاستهای دولت و نبود تدبیر اساسی در رابطه با وضعیت معیشتی اقشار کم‌درآمد جامعه برمی‌گردد

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
3 دقيقه (Reading time)

روزبه کردونی، رئیس پیشین مرکز پژوهش‌های تامین اجتماعی و مشاور پیشین وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی، در گفت‌وگو با خبرگزاری «خبرآنلاین» از افزایش 15 درصدی جمعیت زیر خط فقر مطلق خبر‌ داد.

کردونی به خبرآنلاین گفت: «جمعیت زیر خط فقر مطلق کشور، از 15 درصد به 30 درصد افزایش یافت. در واقع تعداد افراد زیر خط فقر ما در مدت کمتر از چهار سال به دو برابر افزایش پیدا کرد».

به گفته این مقام پیشین مرکز پژوهش‌های تامین اجتماعی، آمار جداگانه‌ای که از فقر افراد دارای پوشش بیمه‌ای اجتماعی و شاغل به دست‌آمده است، نشان می‌داد که جمعیت افراد زیر خط فقر مطلق شاغلین 5 برابر شده‌ است.

به اعتقاد کارشناسان افزایش روز افزون جمعیت زیر خط فقر در ایران به سیاستهای دولت و نبود تدبیر اساسی در رابطه با وضعیت معیشتی اقشار کم‌درآمد جامعه برمی‌گردد؛ بر اساس مصوبه شورای عالی کار در ایران، حداقل دستمزد کارگران برای سال 1403 با احتساب مزایا 11 میلیون و 107 هزار تومان است، این در حالیست که خط فقر در این کشور از مرز 25 میلیون تومان فراتر رفته است.

رئیس سابق مرکز پژوهش‌های تامین اجتماعی در گفت‌وگو با خبرآنلاین به وزن آسیب‌های اجتماعی از قبیل اعتیاد، بزهکاری، طلاق، خودکشی و خشونت، در زندگی روزمره کارگران پرداخت.

کردونی با انتقاد از وزارت کار و نهادهای مسئول در نگرش کلی به آسیب‌های اجتماعی در میان کارگران، گفت: «مقامات وزارت کار اخیرا گفته‌اند که تعداد افراد درگیر اعتیاد در میان کارگران بیشتر از سایر اقشار و گروه‌های اجتماعی است. اما این اظهارات مقامات فرهنگی و اجتماعی وزارت کار سخنانی کلی و بدون مستندات و دقت آماری است. این ادعا باید طی یک گزارش رسمی و روندی در مقایسه با سایر اقشار در ایران، شفاف اعلام شود تا مسئله قابل بررسی باشد».

این مشاور پیشین وزیر کار در رابطه با فقدان داده‌ها و تاثیر آن بر حوزه سیاستگذاری، به بحث کودکان کار به عنوان یک چالش اساسی، اشاره کرد و آشکار ساخت که «عدد واقعی تعداد کودکان کار» در ایران مشخص نیست.

کردونی افزود: «سه چالش مهم وجود دارد که یکی نبود انگیزه مالی، سیاسی و شهرت (فقدان نام و نان) در فضای بحث درباره آسیب‌های اجتماعی است. دیگری فقدان اطلاعات و تصویری از وضعیت آسیب‌ها است و سومی فقدان مهارت لازم در حوزه اجتماعی و آسیب‌های اجتماعی است.

ناظران معتقدند که در باتوجه به نرخ تورم تجمیعی و گرانی افسار گسیخته در ایران، اقشار کم‌درآمد جامعه به‌ویژه کارگران در خطر سقوط هر چه بیشتر به زیر خط فقر مطلق در این کشور هستند.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید