گمانه‌زنی‌ها درباره پاسخ تهران به کشته‌شدن فرماندهان ایرانی در دمشق؛ کجا و چه زمان؟

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
2 دقيقه (Reading time)

«نیویورک تایمز» در گزارشی نوشت، اطلاعات به دست آمده نشان می‌دهد، دولت ایران در حال برنامه‌ریزی برای حمله تلافی‌جویانه از طریق انبوهی از پهپادهای «شاهد» و موشک‌های کروز است.

بنا به این گزارش، مقامات آمریکایی احتمال می‌دهند، ایران کنسولگری‌ها و سفارت‌های اسرائیل در تعدادی از کشورها را هدف قرار دهد.

به گزارش روزنامه «نیویورک تایمز» با وجودی که زمان حمله مبهم است، اما به گفته برخی مقامات آمریکایی این حمله احتمالا «پیش از پایان ماه رمضان» و در روزهای آینده صورت خواهد گرفت.

ضربه مستقیم

هنوز مشخص نیست که آیا موشک‌ها و پهپادهای ایران از سوریه و عراق یا مستقیما از خاک ایران شلیک خواهند شد.

برخی تحلیلگران نظامی آمریکایی احتمال داده‌اند ایران مستقیما اسرائیل را هدف قرار خواهد داد به جای اینکه ازعواملش برای حمله به نیروهای آمریکایی در عراق و سوریه استفاده کند.

یک مقام دفاعی اسرائیل گفت، تحلیلگران اسرائیلی به همین نتیجه رسیدند که خود ایران حمله خواهد کرد و از حزب الله، نزدیک‌ترین متحد خود در این حمله کمک نخواهد گرفت.

«انتقام در راه است»

ایران، شنبه 18 فروردین مجددا تهدیدات خود مبنی بر پاسخ به حمله دوشنبه گذشته به ساختمان (مجاور) کنسولگری این کشور در دمشق که منجر به کشته شدن هفت تن از اعضای سپاه پاسداران شد را تکرار کرد.

محمد باقری، رئیس ستاد کل نیروهای مسلح ایران گفت که «عملیات انتقام» با حداکثر ضربه به اسرائیل است و این انتقام «در زمان مناسب» انجام خواهد شد. او همچنین افزود: «نوع و محل عملیات را ما مشخص کنیم.»

اظهارات باقری، شنبه 18 فروردین، در مراسم تشییع جنازه محمدرضا زاهدی، در اصفهان بیان شد.

سپاه پاسداران، شامگاه دوشنبه گذشته از کشته‌شدن زاهدی فرمانده سپاه قدس در سوریه و لبنان و محمد هادی رحیمی معاون وی و پنج تن از افسران سپاه در حمله هوایی اسرائیل به ساختمان مجاور کنسولگری در دمشق خبر داد. که به عنوان سخت‌ترین ضربه به تهران از زمان ترور قاسم سلیمانی در ژانویه سال 2020 توصیف شده است.

واکنش ایران به ترور سلیمانی در آن زمان محدود به پرتاب چند موشک به سمت پایگاه عین الاسد محل استقرار نیروهای آمریکایی بود.

بر اساس گفته‌های دونالد ترامپ، رئیس جمهوری سابق آمریکا که ماه‌ها پیش فاش شد، این پاسخ پس از اطلاع به واشینگتن صورت گرفت.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید