مرکز تحقیقات شهرسازی: ایران در رتبه دوم بالاترین نرخ فرونشست دنیا قرار دارد

در ایران همواره راحت‌ترین گزینه برای دسترسی به آب، حفر چاه بوده‌ است و عمدتا هم به دلیل افت سطح آب‌های زیرزمینی، فرونشست زمین در ایران تشدید پیدا می‌کند

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
2 دقيقه (Reading time)

علی بیت‌اللهی، رئیس بخش زلزله‌شناسی و خطرپذیری مرکز تحقیقات راه و شهرسازی ایران، یکشنبه 19 فروردین در گفت‌وگو با خبرگزاری «ایلنا» اعلام کرد که مطالعات جهانی نشان می‌دهد، نرخ فرونشست و پهنه فرونشستی بالای 10 تا 15 به ندرت در دنیا دیده می‌شود، اما در ایران این نرخ بالا 15 سانتیمتر است.

این مقام مرکز تحقیقات راه و شهرسازی با اعلام اینکه، از لحاظ بالاترین نرخ فرونشست در سطح جهان، ایران بعد از کشور هندوستان، در رتبه دوم قرار دارد، گفت: «نرخ‌های فرونشست در ایران سرسام‌آور است و همراه با هند، برخی از ایالات آمریکا و چین بالاترین نرخ فرونشست را دارد. اما تفاوت ایران با هند و آمریکا در این است که پهنه‌های فرونشستی در بسیاری از استان‌ها گسترده و تعدد پهنه‌های فرونشستی در ایران بیشتر است».

بیت‌اللهی در ادامه سخنانش اظهار داشت: «نرخ فرونشست در برخی از نواحی استان کرمان به 40 سانتیمتر می‌رسد و در جنوب استان البرز و در نزدیکی پایتخت نرخ فرونشست بالای 30 سانتیمتر در سال است».

فرونشست زمین که از آن به عنوان زلزله خاموش یاد می‌شود، یکی از بحران‌های جدی در ایران است که زندگی 40 میلیون نفر از جمعیت این کشور را در معرض خطر قرار داده است.

از عوامل اصلی ایجاد فرونشست زمین، برداشت بی‌رویه از آب‌های زیرزمینی است؛ این پدیده اولین بار در ایران در سال 1346 در دشت رفسنجان مشاهده شد و در حال حاضر ایران در مقایسه با سایر کشورها به خاطر فرونشست زمین در وضعیت بحرانی‌تری قرار دارد.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید