نابسامانی و جهش قیمت ارز در ایران تحت تاثیر تنش با اسرائیل

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
3 دقيقه (Reading time)

در حالی که دولت ابراهیم رئیسی بر مهار قیمت دلار در هفته اول فروردین و بعد از تعطیلات نوروزی تاکید می‌کرد، اما تحت تاثیر حمله هوایی اسرائیل به ساختمان وابسته به کنسولگری ایران در دمشق و کشتن فرماندهان ارشد سپاه در سوریه، از روز دوشنبه سیزدهم فروردین تا کنون، قیمت دلار در برابر تومان سیر صعودی داشته است.

بر اساس گزارشهای میدانی رسانه‌های داخلی ایران، امروز شنبه 18 فروردین، اختلاف قیمت‌های دلار در صرافی‌‌های ایران از 65 تا بیش از 66 هزار تومان به وضوح دیده می‌شود. پوند و یورو نیز با افزایش قیمت، به ترتیب 81 هزار و 700 و 70 هزار و 150 تومان فروخته شدند.

به باور کارشناسان حمله اسرائیل به کنسولگری ایران در دمشق، و وضعیت نامساعد سیاسی متعاقب این حمله، تاثیر مستقیمی بر جهش و شکستن مجدد سقف قیمت دلار و ارزهای خارجی دیگر در ایران داشته است، به گونه‌ای که در چهار روز معاملاتی بعد از این حمله، دلار حدود سه هزار تومان گرانتر شده‌است.

بنا بر پیش‌بینی‌ها در صورت تشدید درگیری‌های بین ایران و اسرائیل، قیمت ارزهای خارجی در برابر تومان به همان سیر صعودی خود ادامه خواهد داد.

نابسامانی، جهش و نوسان در بازار ارز ایران، که کمیاب‌شدن فروشنده دلار را به دنبال داشته‌است، نه تنها صدای مردم بلکه صدای نمایندگان مجلس را نیز درآورده است. به گزارش آژانس خبری «نصر»، احمد علیرضا‌بیگی، نماینده تبریز در مجلس ایران، در اعتراض به صعود قیمت دلار آمریکایی در برابر تومان گفت که «اقتصاد ایران مردم محور نیست و مردم سهمی در آن ندارند.»

این نماینده مجلس با انتقاد از دولت رئیسی گفت: «فقط به چشم دادن مالیات به مردم نگاه می کنیم، و نتیجه اش افت ارزش پول ملی هست و من متاسفم که دولت می‌گوید اگر ما نبودیم دلار می‌شد 250 تومان، ولی نهایت در دولت ما می‌شود 100 هزار تومان؛ این برازنده کشور ما با این همه منابع نیست».

پیشتر نیز اصغر سلیمی، نماینده مردم سمیرم در مجلس ایران در گفت‌وگو با روزنامه شرق، با انتقاد از افزایش قیمت دلار و اقلام خوراکی گفته بود: «شرایط به نحوی است که گویا شرایط برای حل مشکلات اقتصادی در دولت وجود ندارد. هر روز گوشت گران می‌شود، دلار بالا می‌رود و به دنبال آن قیمت کالاهای دیگر افزایش می‌یابد و کسی هم جواب‌گوی این شرایط نیست».

در ابتدای سال جدید کارشناسان هشدار داده بودند که افزایش قیمت دلار در ایران در اولین روز بعد از تعطیلات نوروزی، هنوز شروع صعود نرخ ارزهای خارجی در این سال است و باید منتظر نوسانات شدیدتری در بازار ارز ایران بود.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید