سناریوهای حمله تلافی‌جویانه ایران به اسرائیل

«تهران در پیامی از آمریکا خواسته «کنار بایستد و مداخله نکند

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
4 دقيقه (Reading time)

بر اساس آخرین گزارش‌ها، ایالات متحده و اسرائیل برای حمله تلافی‌جویانه احتمالی ایران در پاسخ به کشتن فرماندهان ارشد سپاه در پایتخت سوریه، در حالت آماده‌باش هستند.

حکومت ایران در پی حمله دمشق با یک معضل مواجه شده است و آن هم اینکه چگونه می‌تواند بدون شعله‌ور ساختن جنگی منطقه‌ای به این حمله پاسخ دهد.

به گفته تحلیلگران امور خاورمیانه، تهران قصد پاسخ مستقیم به این حمله را در داخل خاک اسرائیل ندارد.

با این حال، بنا به گزارش رسانه‌های بین‌المللی، ایران از ایالات متحده خواسته تا زمانی که این کشور برای پاسخ به حمله اسرائیل به کنسولگری خود در سوریه آماده می‌شود،

«کنار بایستد و دخالت نکند»

محمد جمشیدی، معاون سیاسی دفتر رئیس جمهوری ایران با تایید صحت این پیام، در حساب خود در شبکه اجتماعی «ایکس» نوشت: «جمهوری اسلامی ایران در پیامی مکتوب به آمریکا هشدار داد در دام نتانیاهو نیفتد. کنار بکش تا ضربه نخوری. در پاسخ، آمریکا از ایران درخواست کرد که اهداف آمریکایی را نزند.»

انتقام در عمق خاک اسرائیل؟

روز شنبه هفدهم فروردین، روزنامه «خراسان» به کیفیت و سطح پاسخ به اسرائیل پرداخته و به نقل از «کانال خبری سوریه» اعلام کرد، « بدون شک، این حمله باید در خاک فلسطین اشغالی صورت بگیرد و تلفات و خسارت‌های سنگینی به همراه داشته باشد»

به نوشته این روزنامه، این پاسخ باید چنان قابل دیدن و شنیدن باشد که «همه بدانند و بفهمند این رژیم قدرت جنگی‌اش فقط در حد و اندازه قتل و کشتار در باریکه غزه است.»

روزنامه «خراسان» در ادامه نوشت: «پاسخ باید به گونه‌ای باشد که بداند اگر بخواهد دست به اقدامی جدید بزند، هزینه‌ای چند برابری برایش خواهد داشت.»

این روزنامه درباره سناریوهای احتمالی حمله ایران نوشته: «پیشنهاد مشخص در این باره، انهدام هر سه نیروگاه برق به همراه 22 پست انتقال برق این رژیم است. منظور از انهدام نیز، انهدام کامل و 100درصدی است به گونه‌ای که تا نزدیک به دو سال کسی نتواند آن را نه بازسازی کند و نه جایگزین کند. هیچ یک از کشورهای همسایه هم قدرت تامین نیازهای انرژی این رژیم را ندارند و این مسئله تاثیرات شگرف و ماندگاری بر این رژیم خواهد داشت و باعث فرار گسترده شهرک‌نشینان از فلسطین اشغالی خواهد شد.»

گفتنی است که حمله روز دوشنبه که به کشته شدن دو فرمانده و پنج مستشار سپاه ایران در دمشق منجر شد، نشان داد که اسرائیل به کارزار نظامی خود علیه نیروهای ایرانی در سوریه به طور بی‌سابقه‌ای شدت بخشیده است.

انتخاب‌های دردناک

ناظران بر این باورند که تهران برای پاسخ چندین گزینه دارد. نخست اینکه افسار گروه‌های متحد را برای انجام عملیات علیه نیروهای آمریکایی را رها کند، یا از آنها برای حمله مستقیم به اسرائیل استفاده کند.

دومین گزینه سرعت بخشیدن به برنامه هسته‌ای نظامی ایران است که آمریکا و متحدانش مدت‌ها است به دنبال مهار آن هستند.

مقامات آمریکایی گفتند، از نزدیک اوضاع را زیر نظر دارند تا ببینند آیا گروه‌های متحد ایران به نیروهای آمریکایی مستقر در عراق و سوریه در پاسخ به حمله اسرائیل مانند گذشته حمله خواهند کرد یا خیر.

در ماه فوریه گذشته و در پی پاسخ محکم واشینگتن نسبت به کشته شدن سه سرباز آمریکایی در پایگاهی در مرز اردن از طریص ده‌ها حمله هوایی به اهداف شبه‌نظامیان وابسته به ایران در سوریه و عراق، حملات این گروه‌ها متوقف شد.

دوری از جنگ همه جانبه

هم‌زمان، یک منبع آگاه به «رویترز» گفته ایران با این مشکل مواجه است که می‌خواهد پاسخی برای بازدارندگی اسرائیل از چنین حملاتی انجام دهد و و در عین حال می‌خواهد از یک جنگ همه جانبه اجتناب ورزد.

این منبع گفت احتمال دارد ایران به سفارتخانه‌های اسرائیل یا تاسیسات یهودی در خارج حمله کند، و در ادامه افزود: «در این صورت عدم پاسخ، یقینا قدرت بازدارندگی به عنوات یک ببر کاغذی تلقی خواهد شد.»

الیوت آبرامز، کارشناس خاورمیانه در اندیشکده شورای روابط خارجی ایالات متحده گفت: «ایرانی‌ها راه‌های زیادی برای پاسخ دارند، به عنوان مثال انفجار سفارت‌های اسرائیل یکی از آن‌ها است.»

جان آلترمن، مدیر برنامه خاورمیانه در مرکز مطالعات استراتژیک و بین‌المللی«سی‌اس‌آی‌اس» در واشینگتن، بر این باور است که انتظار واکنش بزرگ ایران از طریق حمله به سفارت‌خانه‌ها را ندارد.

آلترمن گفت: «علاقه ایران به نشان دادن درس عبرت به اسرائیل کمتر از علاقه به نشان دادن ضعف خود به متحدانش در خاورمیانه است.»

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید