حمایت آمریکا از تمدید ماموریت کمیته حقیقت‌یاب و گزارشگر ویژه سازمان ملل در امور ایران

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
2 دقيقه (Reading time)

آبرام پیلی، معاون نماینده ویژه آمریکا در امور ایران، ضمن استقبال از تمدید ماموریت گزارشگر ویژه حقوق‌بشر سازمان ملل در امور ایران و کمیته حقیقت‌یاب سازمان ملل اعلام حمایت کرد.

پیلی جمعه 17 فروردین، اعلام کرد که در دیداری با جاوید رحمان، گزارشگر ویژه سازمان ملل در امور ایران، در مورد نقض مداوم حقوق بشر توسط مقامات تهران گفت‌وگو کرده‌است.

او با اشاره به « ادامه نقض گسترده حقوق بشر توسط حکومت ایران» گفت: «همانگونه که جامعه بین‌المللی به وضوح بیان کرده‌است، ایران باید به کمیته حقیقت‌یاب و گزارشگر ویژه سازمان ملل اجازه دسترسی بدون مانع به ایران را بدهد و تمام اطلاعات لازم را به آنها ارائه دهد.»

گفتنی است که پنج‌شنبه 16 فروردین، شورای حقوق بشر سازمان ملل متحد، در قطعنامه‌ای ماموریت کمیته مستقل حقیقت‌یاب سازمان ملل برای تحقیق در مورد سرکوب مرگبار اعتراضات ایران در سال 1401 و جاوید رحمان گزارشگر ویژه حقوق بشر در امور ایران را به مدت یک سال دیگر تمدید کرد.

کمیته مستقل حقیقت‌یاب، جمعه 18 اسفند 1402 در گزارشی که به شورای حقوق بشر ارائه داد، مقامات ارشد جمهوری اسلامی را به دست داشتن در سرکوب اعتراضات سال 1401 و «نقض گسترده حقوق بشر» و «ارتکاب جنایات علیه بشریت» متهم کرد، در مقابل مقامات ایران، در واکنش به این گزارش، اعتراض شدید خود را اعلام کردند.

ناصر کنعانی، سخنگوی وزارت خارجه ایران، این گزارش را «مغرضانه» و «فاقد وجاهت قانونی» دانسته بود. کاظم غریب‌آبادی، معاون امور بین‌الملل قوه قضائیه ایران، نیز در اظهاراتی گفت که ایران این کمیته را به رسمیت نمی‌شناسد.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید