ماموریت کمیته حقیقت‌یاب و گزارشگر ویژه حقوق بشر سازمان ملل در امور ایران تمدید شد

شورای حقوق بشر سازمان ملل با تصویب این قطعنامه به کمیته حقیقت‌یاب اجازه می‌دهد که تحقیقات خود در رابطه با سرکوب اعتراضات از سوی نیروهای امنیتی ایران در سال 1401 را کامل کند

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
2 دقيقه (Reading time)

شورای حقوق بشر سازمان ملل متحد، پنج‌شنبه 16 فروردین در قطعنامه‌ای ماموریت کمیته مستقل حقیقت‌یاب سازمان ملل برای تحقیق در مورد سرکوب مرگبار اعتراضات ایران در سال 1401 و جاوید رحمان گزارشگر ویژه حقوق بشر در امور ایران را به مدت یک سال دیگر تمدید کرد.

این قطعنامه با 24 رای موافق، 8 رای مخالف و 15 رای ممتنع به تصویب رسید.

Advertisement

این قطعنامه به کمیته حقیقت‌یاب سازمان ملل اجازه می‌دهد که تحقیقات خود در رابطه با سرکوب اعتراضات از سوی نیروهای امنیتی ایران در سال 1401 را کامل کند.

بر اساس این قطعنامه تمدید ماموریت جاوید رحمان برای «ادامه نظارت بر وضعیت جاری حقوق بشر، از جمله حقوق مدنی، سیاسی، اقتصادی، اجتماعی و فرهنگی» در ایران ضروری است.

از سال 2018، زمان شروع به کار جاوید رحمان به عنوان گزارشگر ویژه حقوق بشر سازمان ملل در امور ایران، تا کنون تهران اجازه ورود وی به خاک این کشور را نداده است.

کمیته مستقل حقیقت‌یاب، جمعه 18 اسفند 1402 در گزارشی که به شورای حقوق بشر ارائه داد، مقامات ارشد جمهوری اسلامی را به دست داشتن در سرکوب اعتراضات سال 1401 و «نقض گسترده حقوق بشر» و «ارتکاب جنایات علیه بشریت» متهم کرد.

مقامات ایران، در واکنش به این گزارش، اعتراض شدید خود را اعلام کردند.

ناصر کنعانی، سخنگوی وزارت خارجه ایران، این گزارش را «مغرضانه» و «فاقد وجاهت قانونی» دانسته بود. کاظم غریب‌آبادی، معاون امور بین‌الملل قوه قضائیه ایران، نیز در اظهاراتی گفت که ایران این کمیته را به رسمیت نمی‌شناسد.

پیشتر در رابطه با آمار کشته‌شدگان اعتراضات سال 1401، سازمان حقوق بشر ایران در گزارشی اعلام کرد «در این اعتراضات دست‌کم 551 نفر ازجمله 68 کودک و 49 زن، جان خود را از دست داده‌اند».

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید