امیرعبداللهیان: آمریکا با عدم کنترل اسرائیل مسئول گسترش تنش در منطقه است

امیرعبداللهیان به بورل گفت که تهران انتظار دارد که اتحادیه اروپا «در یک اقدام واقع بینانه و فوری»، حمله اسرائیل به ساختمان [مجاور] کنسولگری ایران در دمشق که منجر به کشته‌شدن 7 تن از اعضا و فرماندهان ارشد سپاه شد را محکوم کند

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
3 دقيقه (Reading time)

در ادامه واکنش‌های مقامات جمهوری اسلامی به حمله اسرائیل به ساختمان [مجاور] کنسولگری ایران در محله المزه در دمشق، حسین امیرعبداللهیان، وزیر خارجه ایران گفت که در صورت عدم اراده جدی واشینگتن برای کنترل اسرائیل، آمریکا مسئول مستقیم توسعه و گسترش دامنه تنش در خاورمیانه خواهد بود.

امیرعبداللهیان، چهارشنبه 15 فروردین در گفت‌وگو تلفنی با جوزپ بورل، مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا گفت: «در صورت عدم اراده جدی آمریکا برای کنترل و توقف حمایت از جنایات جنگی اسرائیل، آمریکا مسئول مستقیم توسعه دامنه تنش در منطقه خواهد بود.»

وزیر خارجه ایران در ادامه گفت: «مقامات اروپایی همواره جمهوری اسلامی ایران را به خویشتن‌داری دعوت می‌کنند. این درحالیست که رژیم اسرائیل با نقض قوانین و مقررات بین المللی، یک مکان دیپلماتیک که براساس کنوانسیون حقوق دیپلماتیک و کنسولی از مصونیت کامل برخوردار است را مورد حمله قرار داد.»

امیرعبداللهیان در ادامه به بورل گفت که تهران انتظار دارد که اتحادیه اروپا «در یک اقدام واقع بینانه و فوری»، حمله اسرائیل به ساختمان [مجاور] کنسولگری ایران در دمشق که منجر به کشته‌شدن 7 تن از اعضا و فرماندهان ارشد سپاه شد را محکوم کند.

کاخ سفید، سه‌شنبه چهاردهم فروردین اعلام کرد که ایالات متحده در حمله هوایی که روز دوشنبه کنسولگری ایران در دمشق را هدف قرار داد، و تهران آن را به اسرائیل نسبت داد، هیچ نقشی ندارد.

به گزارش خبرگزاری فرانسه، جان کربی، سخنگوی شورای امنیت ملی آمریکا در بیانیه‌ای به خبرنگاران گفت: «ارتباطی با حمله دمشق نداریم و به هیچ عنوان در آن نقش نداشتیم.»

کربی، اظهارات حسین امیرعبداللهیان، وزیر خارجه ایران را که در آن ایالات متحده را مسئول این حمله دانسته است، «بی اساس» توصیف کرد.

پنتاگون، نیز به نوبه خود گزارش داد که ایالات متحده از حمله اسرائیل به دمشق پیش از موعد انجام آن، مطلع نشده است.

اطلاع همزمان با پرواز جنگنده‌ها

این اظهارات پس از آن بیان می‌شود که دو مقام آمریکایی ساعات اولیه سه‌شنبه فاش کردند که دولت جو بایدن، رئیس جمهوری این کشور به طور مستقیم به تهران اطلاع داده است که از حمله به کنسولگری وی در دمشق اطلاعی نداشته و ارتباطی با آن ندارد.

خبرگزاری «ان‌بی‌سی» گزارش داد که دو مقام آمریکایی دیگر نیز تایید کردند که دولت آمریکا از حمله به کنسولگری در حالی مطلع شده است که جنگنده‌های اسرائیلی از قبل به پرواز درآمده بودند و به‌طور قبلی از هدف آن‌ها اطلاعی نداشته است.

پیشتر امیرعبداللهیان، بامداد سه‌شنبه، چهاردهم فروردین، با انتشار پستی در پلتفرم «ایکس» گفت که در پی حمله هوایی اسرائیل به کنسولگری ایران در دمشق که به کشته‌شدن شماری از اعضای ارشد سپاه پاسداران ایران انجامید، وزارت خارجه جمهوری اسلامی کاردار سفارت سوئیس را به‌ عنوان حافظ منافع آمريكا در ایران احضار کرد.

او نوشت که ایران «پیام مهمی به دولت آمریکا» به عنوان حامی اسرائیل ارسال کرده است.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید

  • فعال‌سازی حالت خواندن
    100% Font Size