هنیه: بمباران کنسولگری ایران را محکوم می‌کنیم و خدمات خمینی به قدس را یاد‌آور می‌شویم

گردان‌های «القسام»: محمدرضا زاهدی، فرمانده سپاه پاسداران در سوریه و لبنان، نقش برجسته‌ای در حمله 7 اکتبر داشت

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
2 دقيقه (Reading time)

اسماعیل هنیه، رئیس دفتر سیاسی جنبش «حماس»، چهارشنبه 15 فروردین در واکنش به هدف گرفتن ساختمان [مجاور] کنسولگری ایران در دمشق که به کشته شدن فرماندهان ارشد سپاه پاسداران ایران از جمله محمدرضا زاهدی، فرمانده نیروی قدس در سوریه و لبنان منجر شده است، گفت حماس این حمله را محکوم کرده و خدمات خمینی به قدس را یاد‌آور می‌شود.

هنیه در یک سخنرانی که پیشاپیش به مناسبت روز «قدس» از تلویزیون پخش شد، افزود که جنبش به خواسته‌های خود مبنی بر لزوم برقراری آتش‌بس دائمی، عقب‌نشینی همه‌جانبه و کامل اسرائیل از نوار غزه، بازگشت همه آوارگان به منازل خود و اجازه دادن به ورود همه کمک‌های بشردوستانه لازم برای مردم غزه، بازسازی و رفع محاصره از این باریکه و دست‌یابی به توافق مبادله اسرا و گروگان‌ها متعهد است

نقش برجسته «زاهدی» در حمله 7 اکتبر

اظهارات هنیه پس از آن بیان شد که گردان‌های القسام، شاخه نظامی جنبش حماس، کشته شدن محمدرضا زاهدی، فرمانده سپاه در سوریه در بمباران کنسولگری در دمشق را محکوم و تاکید کرد که وی نقش برجسته‌ای در حمله 7 اکتبر داشت.

«شهید در راه قدس»

شاخه نظامی حماس روز سه‌شنبه در بیانیه‌ای افزود: «محمدرضا زاهدی سال‌ها در ساختن جبهه ما نقش داشته است» و از او با عنوان «شهید راه قدس» یاد کرد.

سپاه پاسداران ایران شامگاه دوشنبه با انتشار بیانیه‌ای اعلام کرد که در حمله هوایی اسرائیل به دمشق، علاوه بر محمدرضا زاهدی فرمانده سپاه در سوریه و معاونش محمد هادی حاج رحیمی پنج افسر دیگر به نام‌های حسین امان اللهی، سید مهدی جلالتی، محسن صداقت، علی آقا بابایی و علی صالحی روزبهانی كشته شدند.

پس از آن مقامات بلندپایه سیاسی و نظامی ایران ضمن مسئول دانستن آمریکا در ارتباط با این حمله و شکایت بردن به شورای امنیت سازمان ملل، به دادن پاسخ‌های «سخت» و «پشیمان‌کننده» به آن در «زمان‌ها و مکان‌های مناسب»، تهدید کردند.

شایان ذکر است که بنا بر تازه‌ترین گزارش‌ها آمار کشته شدگان در حمله منسوب به اسرائیل به ساختمان مجاور کنسولگری ایران در منطقه المزه دمشق به 16 نفر افزایش یافته است.

دیدبان حقوق بشر سوریه چهارشنبه آمار کشته شدگان را به تفکیک شامل 8 ایرانی، 5 سوری و یک لبنانی از حزب‌الله و دو غیرنظامی گزارش کرد.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید