سن دیابت در ایران به بچه مدرسه‌ای‌ها رسید

10 درصد از مبتلایان دیابت در ایران، کودکان و نوجوانان هستند و سالانه حدود 50 هزار مورد مرگ ناشی از دیابت در ایران رخ می‌دهد

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
2 دقيقه (Reading time)

دیابت مرگ خاموشی است که سالانه ده‌‌ها هزار نفر در ایران را از پای در می‌آورد، روند رو به رشد آمار بیماران در این زمینه و پایین آمدن سن مبتلایان، زنگ خطری جدی در حوزه سلامت در این کشور است.

شکور امیدی، رئیس انجمن دیابت ایران، چهارشنبه 15 فروردین در گفت‌وگو با «همشهری آنلاین» اعلام کرد که سن دیابت در ایران به بچه مدرسه‌ای‌ها رسیده است و در مجموع حدود 30 درصد از ایرانی‌ها به یکی از انواع دیابت مبتلا هستند.

به گفته رئیس انجمن دیابت ایران، عوامل متعددی مثل ژنتیک، چاقی، تغذیه، عدم تحرک و سبک زندگی در ابتلا به دیابت موثرند اما مهم‌ترین ‌آنها استرس است.

سخنان شکوری در حالیست که سال گذشته اسدالله رجب، رئیس سابق انجمن دیابت ایران نیز در گفت‌وگو با خبرگزاری «تسنیم» با اشاره به ابتلای 10 میلیون ایرانی به دیابت و افزایش شیوع این بیماری در کودکان و نوجوانان خبر داده بود.

پیشتر نیز پیمان اشراقی عضو هیات علمی دانشگاه علوم پزشکی مشهد اعلام کرده بود که 10 درصد از مبتلایان دیابت در ایران، کودکان و نوجوانان هستند.

یکی از نشانه‌های افزایش بیش از پیش آمار افراد مبتلا به دیابت در ایران، پرمصرف بودن داروهای مربوط به این بیماری نسبت به مصرف داروهای دیگر در این کشور است. روز گذشته امیرحسین حبیبیان، معاون مرکز آمار و فناوری اطلاعات سازمان بیمه سلامت ایران در گفت‌وگو با «ایسنا» گفت: «در سال 1402 مثل سال 1401 پرمصرف‌ترین داروهای کشور ابتدا داروهای بیماران دیابتی و در رتبه بعدی داروهای بیماران قلبی و عروقی بوده‌اند».

به گفته حبیبیان تعداد 240 میلیون داروی ضد دیابت متفورمین در سال 1402 تجویز شده که در مقایسه با سال قبل از آن 30 درصد افزایش داشته است.

به باور کارشناسان حوزه سلامت در ایران، مشکل اساسی در مواجه با بیماری دیابت در ایران، به تمرکز دولت بر روی درمان برمی‌گردد، در حالیکه در تمام دنیا اولویت و تمرکز بر روی آموزش و پیشگیری از دیابت است.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید