امیرعبداللهیان: مسئولیت عواقب حمله به ساختمان سفارت ایران بر عهده تل‌آویو است

وزیر خارجه ایران: حق پاسخ به حمله به کنسولگری تهران در دمشق را برای خود محفوظ می‌داریم

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
2 دقيقه (Reading time)

حسین امیرعبداللهیان، وزیر خارجه ایران از «جامعه بین‌المللی» خواست تا به حمله اسرائیل به کنسولگری تهران در دمشق که منجر به کشته‌شدن تعدادی از فرماندهان و اعضای سپاه پاسداران شد، «پاسخ جدی» دهد.

وزیر خارجه ایران، شامگاه دوشنبه سیزدهم فروردین در تماس با فیصل المقداد، همتای سوری خود، حمله اسرائیل را «نقض تمامی تعهدات و کنوانسیون‌های بین‌المللی» دانست.

امیرعبداللهیان طی این گفت‌وگو همچنین اسرائیل را مسئول حمله به کنسولگری جمهوری اسلامی در دمشق خواند و گفت که «مسئولیت عواقب این اقدام» بر عهده تل‌آویو است و بر «ضرورت واکنش جدی جامعه جهانی نسبت به این گونه اقدامات جنایتکارانه» تاکید کرد.

از سوی دیگر رسانه‌های ایران به نقل از ناصر کنعانی، سخنگوی وزارت خارجه این کشور نوشتند: «جمهوری اسلامی ایران، ضمن محفوظ دانستن حقوق خود برای اتخاذ اقدامات متقابل، نسبت به نوع واکنش و تنبیه متجاوز تصمیم می‌گیرد.»

حمله به کنسولگری ایران در دمشق

سپاه پاسداران ایران شامگاه دوشنبه با انتشار بیانیه‌ای اعلام کرد که در حمله هوایی اسرائیل به دمشق، علاوه بر محمدرضا زاهدی فرمانده سپاه در سوریه و معاونش محمد هادی حاج رحیمی پنج افسر دیگر به نام های حسین امان اللهی، سید مهدی جلالتی، محسن صداقت، علی آقا بابایی و علی صالحی روزبهانی كشته شدند.

از سوی دیگر حسين اكبری، سفیر ایران در سوریه در واکنش به این حادثه در یک نشست خبری در دمشق گفت که «بین 5 الی 7 نفر در حمله اسرائیل دمشق کشته شدند.»

اکبری گفت: «ساختمان کنسولگری ایران در دمشق توسط جنگنده‌های اف-35 و با 6 موشک مورد حمله قرار گرفت».

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید