احضار شبانه کاردار سفارت سوئيس در تهران

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
2 دقيقه (Reading time)

حسین امیرعبداللهیان، وزیر خارجه ایران از احضار شبانه کاردار سفارت سوئیس در تهران به‌ عنوان حافظ منافع آمريكا در ایران خبر داد.

امیرعبداللهیان، بامداد سه‌شنبه، چهاردهم فروردین، با انتشار پستی در پلتفرم «ایکس» گفت که در پی حمله هوایی اسرائیل به کنسولگری ایران در دمشق که به کشته‌شدن شماری از اعضای ارشد سپاه پاسداران ایران انجامید، وزارت خارجه جمهوری اسلامی کاردار سفارت سوئیس را به‌ عنوان حافظ منافع آمريكا در ایران احضار کرد.

او نوشت که ایران «پیام مهمی به دولت آمریکا» به عنوان حامی اسرائیل ارسال کرده است.

وزیر خارجه ایران روز دوشنبه در تماس با فیصل المقداد، همتای سوری خود، حمله اسرائیل را «نقض تمامی تعهدات و کنوانسیون‌های بین‌المللی» دانست.

او از «جامعه بین‌المللی» خواست تا به حمله اسرائیل به کنسولگری تهران در دمشق که منجر به کشته‌شدن تعدادی از فرماندهان و اعضای سپاه پاسداران شد، «پاسخ جدی» دهد.

از سویی شورای عالی امنیت ملی ایران شامگاه دوشنبه از تشکیل جلسه خود در رابطه با این حمله خبر داد، دبیرخانه این شورا در رابطه با نتیجه این جلسه نوشت: «تصمیمات مقتضی اتخاذ گردید».

رسانه‌های ایران نیز خبر دادند که امیر سعید ایروانی، سفیر جمهوری اسلامی در سازمان ملل در نامه‌ای از شورای امنیت خواست حمله اسرائیل به کنسولگری ایران در دمشق را محکوم کند.

ایروانی همچنین خواستار «برگزاری نشستی فوری برای رسیدگی به نقض آشکار هنجارها و اصول حقوق بین‌الملل توسط اسرائیل» شد.

حمله به کنسولگری ایران در دمشق

سپاه پاسداران ایران، شامگاه دوشنبه با انتشار بیانیه‌ای اعلام کرد که در حمله هوایی اسرائیل به دمشق، علاوه بر محمدرضا زاهدی فرمانده سپاه در سوریه و معاونش محمد هادی حاج رحیمی پنج افسر دیگر به نام های حسین امان اللهی، سید مهدی جلالتی، محسن صداقت، علی آقا بابایی و علی صالحی روزبهانی كشته شدند.

از سوی دیگر حسين اكبری، سفیر ایران در سوریه در واکنش به این حادثه در یک نشست خبری در دمشق گفت که «بین 5 الی 7 نفر در حمله اسرائیل دمشق کشته شدند.»

اکبری گفت: «ساختمان کنسولگری ایران در دمشق توسط جنگنده‌های اف-35 و با 6 موشک مورد حمله قرار گرفت».

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید