رشد فزاینده قیمت اقلام خوراکی در ایران

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
2 دقيقه (Reading time)

خبرگزاری «خبرآنلاین»، دوشنبه 13 فروردین، در گزارشی از افزایش باورنکردنی قیمت اقلام اساسی سبد خانوار از اولین ماه فعالیت دولت ابراهیم رئیسی در شهریور 1400 تا بهمن سال 1402 خبر داد.

خبرآنلاین با بیان اینکه شعار دولت سیزدهم مهار تورم بود، نوشت: «قیمت سبد غذایی خانوار در اقلام اساسی و مهم در این فاصله زمانی رشدی اعجاب‌آور را تجربه کرده‌ است».

Advertisement

به گزارش این خبرگزاری نرخ تورم غذا در پی حذف ارز چهارهزار و دویست تومانی با رشد فزاینده روبرو شد و گرانی غذا فشار بر سبد هزینه‌ای خانوار را بسیار افزایش داد.

خبرآنلاین در یک اینفوگرافی، میزان افزایش قیمت اقلام مهم سفر خانوار ایرانی نشان داده‌است، بر این اساس، در این بازه زمانی قیمت گوجه فرهنگی با افزایش 72 درصدی کمترین رشد و قیمت گوشت گوسفندی با افزایش 290درصدی بیشترین رشد را داشته است.

این گزارش می‌افزاید: «افزایش شدید قیمت مسکن و خودرو و سایر اقلام و ماندگاری نرخ تورم بر محدوده بالاتر از 40 درصد، زمینه را برای افزایش فشار هزینه‌ای و کاهش کیفیت زندگی خانوارها طبقه متوسط و پایین فراهم کرده است».

گزارش فوق در رابطه با افزایش قیمت اقلام خوراکی در حالیست که «تجارت نیوز» نیز در پایان اسفند سال گذشته، از گران‌شدن 400 درصدی تخمه و 183 درصدی پسته خبر داده بود و تصریح کرد که در ایران، آجیل به یکی از لاکچری‌ترین خوراکی‌های موجود در سبد معیشت خانوار تبدیل شده است.

به باور کارشناسان وضعیت اقتصادی در ایران به گونه‌ای است که نه تنها مردم روز به روز قدرت خریدشان کمتر می‌شود بلکه سفره آنان نیز کوچکتر خواهد شد.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید

  • فعال‌سازی حالت خواندن
    100% Font Size