کشته شدن فرمانده سپاه ایران در سوریه و 6 افسر دیگر در حمله موشکی اسرائیل به دمشق

نیویورک تایمز به نقل از مقامات اسرائیلی: ساختمان مورد هدف گرفته در دمشق مقر سپاه پاسداران ایران بود و این حمله در جریان نشست رهبران سپاه و گروه فلسطینی «جهاد» صورت گرفت

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
3 دقيقه (Reading time)

خبرگزاری‌های ایرانی و بین‌المللی گزارش دادند در حمله هوایی اسرائیل به کنسولگری ایران در منطقه المزه دمشق، عصر دوشنبه سیزدهم فروردین، محمدرضا زاهدی، فرمانده نیروهای سپاه پاسداران در سوریه و لبنان به همراه معاونش و چندین تن دیگر کشته شدند.

محمدرضا زاهدی
محمدرضا زاهدی

سپاه پاسداران ایران نیز شامگاه دوشنبه در بیانیه‌ای که توسط رسانه‌هایش منتشر شد تاکید کرد در حمله هوایی اسرائیل به دمشق، به علاوه بر محمدرضا زاهدی فرمانده سپاه در سوریه و معاونش محمد هادی حاج رحیمی پنج افسر دیگر به نام های حسین امان اللهی، سید مهدی جلالتی، محسن صداقت، علی آقا بابایی و علی صالحی روزبهانی كشته شدند.

روزنامه آمریکایی «نیویورک تایمز» به نقل از مقامات اسرائیلی نوشت که ساختمان مورد هدف گرفته در دمشق مقر سپاه پاسداران ایران بود نه کنسولگری، و این حمله در جریان نشست رهبران سپاه و اعضای گروه فلسطینی «جهاد» صورت گرفت.

حسين اكبری سفیر ایران در سوریه در واکنش به این حادثه در یک نشست خبری در دمشق گفت که «ما بین 5 الی 7 نفر در حمله اسرائیل دمشق کشته شدند.»

اکبری افزود: «ساختمان کنسولگری ایران در دمشق توسط جنگنده‌های اف-۳۵ و با ۶ موشک مورد حمله قرار گرفته است» و ادامه داد: «من در محل کار خودم در سفارت بودم و از اتاق خودم دیدم که به ساختمان خسارت وارد شد.»

دیدبان حقوق بشر سوریه گزارش داد که آمار کشته شدگان حمله هوایی اسرائیل به مقر کنسولگری ایران در دمشق به 8 نفر افزایش یافت.

فیصل المقداد وزیر خارجه سوریه نیز ضمن حضور در مقر سفارت ایران در سوریه و بازدید از ساختمان ویران شده کنسولگری این کشور، گفت: «سوریه اقدام تجاوزکارانه علیه کنسولگری ایران در دمشق را به شدت محکوم می کند.»

در حالی که منابع «العربیه» از وقوع 3 انفجار در منطقه المزه دمشق خبر دادند، خبرگزاری رسمی سوریه «سانا» نیز وقوع انفجارها در دمشق را تایید کرد.

زاهدی کیست؟

خبرگزاری‌های ایران درباره محمدرضا زاهدی نوشتند که او از فرماندهان ارشد سپاه، متولد ۱۳۳۹ در اصفهان، در سال ۱۳۵۹ به سپاه پاسداران پیوست و در طول جنگ با عراق فرماندهی تیپ ۴۴ قمر بنی‌هاشم را از ۱۳۶۲ تا ۱۳۶۵ برعهده داشت.

زاهدی در فاصله سال‌های ۱۳۶۵ تا ۱۳۷۰ فرمانده «لشکر ۱۴ امام حسین» بود و در فاصله سال‌های ۱۳۸۴ تا ۱۳۸۷ فرمانده نیروی زمینی سپاه پاسداران بود.

بر اساس گزارش‌های رسانه‌های دولتی ایران، زاهدی از ۱۳۸۴ تا ۱۳۸۵ با حفظ سمت فرمانده قرارگاه ثارالله نیز شد و از سال ۱۳۹۵ تا ۱۳۹۸ معاونت عملیات سپاه پاسداران را هم برعهده داشت. او همچنین از سال ۱۳۸۷ تا ۱۳۹۵ در نیروی قدس فعالیت می‌کرد و فرمانده نیروهای سپاه پاسداران در سوریه و لبنان بود.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید