انتقاد رسانه‌های اصولگرا از مصاحبه سفیر ایران در جمهوری آذربایجان با خبرنگار زن

انتشار تصویری از عباس موسوی، سفیر ایران در جمهوری آذربایجان، با یک خبرنگار زن در یک گفت‌وگوی تلویزیونی، رسانه‌های وابسته به جبهه اصولگرایان ایران را برآشفته کرد

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
3 دقيقه (Reading time)

اخیرا سفیر ایران در کشور آذربایجان با تلویزیون «باکو تی‌وی» این کشور گفت‌وگویی انجام داد که در ایران واکنش‌های متعددی به‌ویژه از سوی جبهه اصولگرایان را در پی‌داشته است؛ برخی محتوای گفت‌وگو و سوالات مطرح شده از سوی خبرنگار و نحوه پاسخگویی سفیر ایران را در تیررس قرار دادند و برخی پوشش خبرنگار در این گفت‌وگو را در تعارض با آداب ایران اسلامی دانستند.

خبرگزاری «تسنیم»، پنج‌شنبه نهم فروردین، در گزارشی با تیتر «آقای سفیر برای عزت ایران استعفا دهید» به این گفت‌وگو واکنش نشان داد و نوشت: «این گفتگو در داخل سفارت ایران در باکو صورت گرفته است؛ به لحاظ حقوقی، داخل سفارت هر کشور، از نظر مقررات و قوانین و مناسبات، به مثابه خاک آن کشور محسوب می‌شود و مسولان سفارت‌های کشورمان، می‌توانند، و البته بهتر است بگوییم، باید آداب ایران اسلامی را رعایت کنند».

تسنیم در با اشاره به بی‌حجابی خبرنگار زن در این گفت‌وگو نوشت: «خبرنگار خانم، بدون حجاب، و بدتر از آن، با ظاهری حتی پایین‌تر از پوشش عرفی رسمی خانمها در کشورهایی که رعایت حجاب الزام قانونی نیست، در این گفتگو ظاهر شده است که نوعی اهانت به مناسبات درون خاک ایران محسوب می‌شود».

خبرگزاری تسنیم در ادامه این گزارش با اشاره به اینکه شاید سفیر ایران در آذربایجان نمی‌تواند به درستی از مواضع جمهوری اسلامی ایران دفاع کند، خواستار استعفای او شد.

اما وب‌سایت خبری «بولتن نیوز» وابسته به اصولگرایان تندرو در موضعش نسبت به این گفت‌وگو فراتر رفت و خواهان پاسخگویی وزارت خارجه ایران شد.

بولتن نیوز، در گزارشی با طرح این سوال که «چرا باید عزت ایران در خاک ایران خدشه بردارد؟»، این گفت‌وگو را بازجویی خواند: «خبرنگار باکو سوالاتی را در مورد مسائل مختلفی از جمله سفارت باکو در تهران، پل خداآفرین، زنگزور و جنگ باکو با ارمنستان مطرح کرد. برخی از این سوالات از نظر ناظران، تهاجمی و با هدف قرار دادن ایران در موضع ضعف طراحی شده بودند».

بولتن نیوز با انتقاد از پوشش خبرنگار زن در این گفت‌وگو نوشت: «به نظر می‌رسد که این پوشش با توجه به حضور در محل سفارت ایران، که خاک جمهوری اسلامی ایران محسوب می‌شود، مناسب و در شان مقامات ایرانی نبوده است».

پس از به قدرت رسیدن جمهوری اسلامی در سال 1357 در ایران، حجاب اجباری همواره به عنوان یکی از چالش‌‌های اصلی حاکمیت مطرح بوده است، به اعتقاد کارشناسان، حجاب اجباری از سوی جمهوری اسلامی از یک موضوع دینی به یک موضوع سیاسی تبدیل شده‌ است.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید