هشدار نماینده اصفهان نسبت به خطر فرونشست زمین در این استان

نماینده اصفهان، اعلام کرد که فرونشست زمین اصفهان را مورد مخاطره جدی قرار داده است و اگر تا چند سال آینده فکری برای آن نشود، همه ما باید اصفهان را ترک کنیم

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
2 دقيقه (Reading time)

مهدی طغیانی، نماینده اصفهان در مجلس ایران، چهارشنبه، هشتم فروردین در گفت‌وگو با خبرگزاری «خبرآنلاین»، با بیان اینکه هم‌اکنون عدم احیای زاینده‌رود مهم‌ترین مشکلات اقتصادی، اجتماعی و محیط زیستی را برای اصفهان به همراه داشته است، گفت: «خشکی زاینده‌رود و فرونشست ناشی از آن به مرحله خطرناکی رسیده است و اگر در طول هفت یا هشت سال آینده، نتوانیم برای احیای آبخوان‌های اصفهان کاری انجام بدهیم‌، این شهر دیگر قابل سکونت نخواهد بود و باید آن را ترک کنیم».

طغیانی در ادامه افزود: «مشکل زاینده‌رود تنها مسئله شرق اصفهان و کشاورزان نیست، بلکه کل دشت اصفهان به خاطر خشکی رودخانه فلات مرکزی ایران در خطر فرونشست قرار دارد».

فرونشست زمین که از آن به عنوان زلزله خاموش یاد می‌شود، یکی از بحران‌های جدی در ایران است که زندگی 40 میلیون نفر از جمعیت این کشور را در معرض خطر قرار داده است.

علی بیت‌اللهی، مدیر بخش زلزله و خطرپذیری مرکز تحقیقات راه، مسکن و شهرسازی ایران، فروردین سال گذشته در گفت‌وگو با خبرگزاری «ایرنا» گفته بود که بر اساس آخرین مطالعات، حدود 40 میلیون نفر معادل 49 درصد از جمعیت کشور در پهنه‌بندی فرونشست زمین زندگی می‌‎کنند.

از عوامل اصلی ایجاد فرونشست زمین، برداشت بی‌رویه از آب‌های زیرزمینی است؛ این پدیده اولین بار در ایران در سال 1346 در دشت رفسنجان مشاهده شد و در حال حاضر این کشور در مقایسه با سایر کشورها به خاطر فرونشست در وضعیت بحرانی‌تری قرار دارد.

ایران سال‌هاست که با فرسایش خاک درگیر است و بر اساس گزارش‌ها، این کشور با میزان فرونشست بیش از 40 برابر میانگین جهانی، رکورددار است؛ استان فارس با فرونشست 54 سانتیمتر همه رکوردهای دیگر جهانی در این زمینه را پشت سر گذاشته است.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید