ظریف: برای غزه باید با آمریکا مانند افغانستان و عراق مذاکره کنیم

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
2 دقيقه (Reading time)

محمد جواد ظریف، وزیر خارجه پیشین ایران، اخیرا در رابطه با مذاکرات بر سر جنگ غزه گفته که «ایران با آمریکا در مورد افغانستان و عراق، مذاکره کرده است و در مذاکرات بر سر جنگ غزه نیز باید ایران مستقیم حضور داشته باشد.»

ظریف این اظهارات را در گفت‌وگویی تصویری به مناسبت نوروز با پایگاه خبری «جماران» بیان کرده که در آن به موارد متعددی از جمله دوران هشت ساله خود به عنوان وزیر، جنگ غزه و برنامه هسته‌ای ایران پرداخته است.

ظریف در رابطه با مذاکرات بر سر جنگ غزه گفت: «ایران با آمریکا در مورد افغانستان، عراق، مذاکره کرده است و در مذاکرات بر سر جنگ غزه نیز باید ایران مستقیم حضور داشته باشد، نمی‌شود که این کار را واگذار کرد، نباید بیرون سپاری کرد، در منافع ملی و منافع مقاومت باید خودمان حضور داشته باشیم».

وزیر پیشین خارجه ایران در این گفت‌وگو در رابطه با تنش‌های منطقه‌ای جمهوری اسلامی ایران می‌گوید: «مهمترین کاری که کشور باید انجام بدهد، این است که به همه کشورهای منطقه پیشنهاد عدم تجاوز بدهد، به همه، البته غیر از اسرائیل؛ و با شرایط کنونی که منطقه دارد این بهترین کار برای خالی کردن دست آمریکا و اسرائیل برای تحمیل صلح ابراهیم به این منطقه است».

وزیر پیشین خارجه ایران در بخش دیگری از سخنانش با تاکید بر سر مذاکره مستقیم میان آمریکا و ایران و اشاره به آمادگی ایران و آمریکا در سال 1401 بر سر احیای برجام، «برآوردهای اشتباه طرفین» را مانع انجام آن دانست.

او درباره نگنجاندن برنامه تسلیحاتی و موشکی ایران در برجام گفت: «چرا ایران پنج سال محدودیت‌های تسلیحاتی داشته است، چرا هشت سال محدودیتهای موشکی داشتیم، این هزینه‌ای بود که برای نپرداختن به موشک و تسلیحات پرداخت کردیم، ما این هزینه را یک بار پرداخت کردیم.»

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید