دریاسالار آمریکایی: ایران از کشتی‌ها در دریای سرخ جاسوسی کرده‌ است

العربیه انگلیسی بر روی ناو یو‌اس‌اس دوایت دی. آیزنهاور: ایالات متحده نمی‌داند که حوثی‌ها در طول این سال‌ها چه تعداد سلاح یا چه میزان توانایی به دست آورده‌اند

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
3 دقيقه (Reading time)

یک مقام ارشد نظامی آمریکا، بر روی ناو «یو‌اس‌اس آیزنهاور» گفت که ایران به عنوان «تامین کننده اصلی تسلیحات حوثی‌های یمن»، اطلاعاتی درباره کشتی‌های در حال عبور دریای سرخ تهیه کرده‌ است.

یکی دیگر از مقامات در ناو هواپیمابر آیزنهاور در دریای سرخ، به «العربیه انگلیسی» گفت: «از دسامبر سال گذشته که حوثی‌‌ها برای اولین بار به کشتی‌های آمریکایی حمله کردند، واشینگتن علیه توانایی‌های این گروه عملیات‌های معمولی را انجام داده است.»

دریابان مارک میگز، فرمانده گروه ضربتی ناو آیزنهاور، با اشاره به اینکه کشتی ایرانی در خلیج عدن تحت نام «ام‌وی بهشاد» است، به العربیه گفت: «طبق ارزیابی ما، این کشتی ایرانی به نوعی در مورد کشتی‌های دریایی اطلاعات جاسوسی تهیه کرده‌است».

فرمانده گروه ضربتی ناو آیزنهاور در پاسخ به اینکه چه زمانی این کشتی ایرانی تبدیل به هدف حمله قانونی ایالات متحده خواهد شد گفت: «وارد جزئیات این موضوع نخواهم شد».

بر اساس گزارش‌ها، ایالات متحده در ماه فوریه حملات سایبری علیه اهداف ایرانی را انجام داد، اما تا کنون مقامات رسمی آمریکایی در مورد حمله به کشتی «ام‌وی بهشاد» اظهار نظر نکرده‌اند، اما آمریکایی‌ها ارسال سلاح از سوی ایران به حوثی‌های یمن را ممنوع کرده‌اند.

آخرین بار در 28 ژانویه، زمانی که کمک‌های تسلیحاتی متعارف کشنده پیشرفته ایران به حوثی‌های یمن توقیف شد، ارتش آمریکا ارسال تسلیحات از سوی ایران به یمن را ممنوع کرد.

در ادامه این ممنوعیت، دو سرباز نیروی دریایی ارتش آمریکا مفقود شدند که بعدا مشخص شد این دو سرباز هنگام توقیف یک قایق بادبانی غیرمجاز حامل سلاح‌های پیشرفته ایرانی، توسط حوثی‌های یمن کشته‌ شدند.

دریابان مارک میگز با اشاره به موفقیت‌های اخیر ایالات متحده و تلاش برای توقف تامین تسلیحات حوثی‌ها، گفت: «ما در چیزی که آن را شکستن زنجیره کشتار آنها [ایران] می‌نامیم، موفق بوده‌ایم؛ اخیرا توانسته‌ایم برخی از ماموریت‌هایمان را انجام دهیم، و این تاثیرگذار بوده‌است».

این فرمانده نیروی دریایی آمریکا در رابطه با مشکل توقف تامین تسلیحاتی مجدد حوثی‌ها گفت: «مشکل این است ایالات متحده نمی‌داند که حوثی‌ها در طول این سال‌ها چه تعداد سلاح یا چه میزان توانایی به دست آورده‌اند».

مارک میگز در ادامه صحبتهایش افزود: ایرانی‌ها غیر از فرستادن سلاح، پشتیبانی اطلاعاتی، پشتیبانی از هدف‌گیری، همچنین آموزش چگونگی استفاده از سلاح‌هایی که تهران به حوثی‌ها داده است را نیز به عهده می‌گیرند.

حملات مداوم حوثی‌ها در دریای سرخ

حوثی‌های یمنی مورد حمایت ایران، در نوامبر سال گذشته با هدف اعلام همبستگی با فلسطینی‌ها در جنگ غزه، شروع به هدف قرار دادن کشتی‌ها در دریای سرخ کردند.

مقامات آمریکایی پیشتر به العربیه انگلیسی گفته بودند که آمریکا حملات نظامی خود را تا توقف حملات این گروه یمنی ادامه خواهد داد. حوثی‌ها هم در مقابل گفته‌اند که تا زمانی که آتش‌بس در غزه برقرار نشود به حملات خود ادامه خواهند داد.

به گفته مقامات ایالات متحده، حوثی‌ها در ماه گذشته به یک کشتی آمریکایی حمله کردند که نه تنها این کشتی در دریا غرق شد بلکه باعث آسیب رساندن به کابل های اینترنت زیر آب در دریای سرخ نیز شد.

اوایل ماه جاری نیز، حوثی‌ها در حمله دیگری دست کم سه ملوان غیرنظامی را در یک کشتی تجاری یونان کشتند و ملوانان دیگر این کشتی زخمی شدند. حوثی‌ها مسئولیت این حمله را به عهده گرفتند.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید