رکورد بی‌سابقه سقوط ارزش ریال ایران مقابل دلار

تقاضا برای خرید دلار بسیار زیاد است

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
2 دقيقه (Reading time)

همزمان با عید نوروز و سال نو در ایران، ریال این کشور در روز یکشنبه، پنجم فروردین، به پایین‌ترین حد خود سقوط کرد و به 613500 برابر یک دلار رسید.

ایرانیان، در روز یکشنبه در حالی که برای مبادله ریال با دلار به خیابان فردوسی تهران مراجعه کردند با درهای بسته اکثر مراکز مبادله ارزهای خارجی روبرو شدند، تعطیلی این مراکز به علت تعطیلات نوروزی در سراسر کشور است که از 30 اسفند شروع شده و تا 11 فروردین ماه ادامه دارد.

محسن، 32 ساله که کارمند یک صرافی است، می‌گوید که تعطیلات باعث سقوط ارزش ریال در برابر دلار شده است.

این کارمند صرافی با اشاره به واقعی نبودن قیمت دلار در این روزها، افزود: «تقاضا برای خرید دلار بسیار زیاد است اما تعداد کمی از صرافی ها همچنان باز هستند.»

محسن و ایرانیان دیگر، به دلیل پیامدهای احتمالی گفت‌وگو با رسانه‌های خارجی و به شرط فاش نشدن هویت واقعی‌شان، در مورد مشکلات اقتصادی کشور اظهارنظر کردند.

تعطیلات دو هفته‌ای سال نو برای ایرانیان فرصتی است تا به خارج از کشور سفر کنند و همین باعث افزایش تقاضا برای خرید دلار و یورو خواهد شد.

مجتبی، پدری 49 ساله که از افزایش نرخ دلار شوکه شده‌است، می‌گوید: «در حالی که کل کشور در تعطیلات به سر می‌برد، ارزش ریال نسبت به 6 روز گذشته 5 درصد کاهش یافته است.»

نیلوفر، 28 ساله، و همسرش بهزاد، 30 ساله، که سفر یک هفته‌ای به ترکیه را با تخفیف رزرو کرده‌اند، گفتند در حال حاضر بایستی همان مبلغی را که برای یک تور کامل هزینه می‌کنند، خرج کنند.

نرخ ارز به شدت بر سایر بازارها از جمله مسکن و اجاره بها نیز تاثیر می گذارد و به علاوە حجم پس‌انداز بسیاری از ایرانیان نیز با کاهش ارزش پول ملی کوچکتر شده‌است. نرخ دلار در آخرین روز کاری قبل از تعطیلات در 27 اسفند، معادل 590000 ریال بود.

در سال 2015 که ایران توافق هسته‌ای را با قدرت‌های جهانی امضا کرد، ارزش پول ملی این کشور بیست برابر ارزش امروزه بود، به عبارت دیگر در مقایسه با 9 سال پیش، ارزش ریال به یک بیستم ارزش خود رسیده‌است؛ قیمت دلار از آن زمان تاکنون از 32 هزار ریال به 613500 رسیده‌است.

پیشتر در فوریه 2023 نیز ارزش واحد پول ایران در برابر دلار به پایین‌ترین حد خود یعنی به 600000 ریال رسید.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید