روحانی ادعای «کیهان» درباره «خواب بودن» زمان حمله به عین‌الاسد را تکذیب کرد

روحانی همچنین گفت ستاد کل نیروهای مسلح او را از «تصمیم‌گیری درباره کلییر نکردن آسمان کشور» در شب شلیک سپاه به هواپیمای اوکراینی مطلع نکرده بود

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
2 دقيقه (Reading time)

وب‌سایت حسن روحانی، رئیس جمهوری سابق ایران، شنبه، چهارم فروردین، با انتشار متنی ادعای روزنامه «کیهان» درباره «خواب بودن» او زمان حمله به پایگاه عین‌الاسد در عراق را تکذیب کرد و نوشت: «بر خلاف دروغ کیهان، اصل ماجرا بی‌اطلاع گذاشتن رئیس‌جمهوری بود.»

به نوشته این وب‌سایت، روحانی از طریق «زیرنویس شبکه‌ خبر صداوسیمای جمهوری اسلامی» از حمله به عین‌الاسد در بامداد هجدهم دی نود وهشت مطلع شد.

محمد جواد ظریف در کتاب خاطرات خود از 8 سال وزارت که اخیرا در تهران با عنوان «پایاب شکیبایی» منتشر شد، نوشته است که روحانی و خود او به عنوان وزیر خارجه به هیچ وجه از حمله روز هجدهم دی سپاه پاسداران به پایگاه هوایی آمریکا در عراق اطلاع نداشتند و موضوع را از اخبار تلویزیون متوجه شدند.

در ادامه متنی که در وب‌سایت حسن روحانی منتشر شده، آمده است، مقامات ارشد نظامی ایران ساعاتی پیش از این حمله «درخواست ملاقات فوری» با روحانی را داده بودند و روحانی در منزل منتظر آن‌ها بود اما این قرار توسط همین مقامات «در آخرین ساعات لغو شد».

روحانی همچنین تاکید کرد که «آمریکا پیش از رئیس جمهوری و وزیر خارجه ایران به وسیله نخست وزیر عراق از حمله با خبر شده بودند. خبررسانی به نخست وزیر عراق کاری به جا و شایسته بود اما آنچه پرسش برانگیز است بی‌اطلاعی رئیس جمهوری و وزیر خارجه ایران بود».

حمله موشکی سپاه به پایگاه عین‌الاسد در «تلافی» عملیات هوایی علیه قاسم سلیمانی، فرمانده وقت نیروی قدس شاخه برون مرزی سپاه انجام شد که سلیمانی در آن عملیات که زیر نظر دونالد ترامپ، رئیس جمهوری پیشین آمریکا انجام شد، در حومه بغداد کشته شد.

روحانی گفته است ستاد کل نیروهای مسلح همچنین او را از «تصمیم‌گیری درباره کلییر نکردن (بسته نشدن حریم) آسمان کشور» در شب شلیک سپاه به هواپیمای اوکراینی مطلع نکرده بود.

هواپیمای اوکراینی ساعاتی پس از موشک پراکنی سپاه به سوی عین الاسد، هدف دو موشک هوافضا قرار گرفت و با 176 مسافر و خدمه سقوط کرد.

ایران تا سه روز شلیک به هواپیما و سرنگونی آن را منکر شد؛ اما سرانجام ستاد کل نیروهای مسلح با انتشار اطلاعیه‌ای آن را «خطای غیرعمد انسانی» توصیف کرد.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید

  • فعال‌سازی حالت خواندن
    100% Font Size