مرکز آمار ایران: سال 1402 با تورم 41 درصدی گذشت

استان یزد بیشترین نرخ تورم را به خود اختصاص داده است و پس از آن، استانهای کردستان، اصفهان، چهارمحال و بختیازی، کرمانشاه، لرستان دارای بیشترین نرخ تورم بوده‌اند

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
2 دقيقه (Reading time)

وبگاه خبری تحلیلی «عصر ایران»، سوم فروردین 1403، در گزارشی به نقل از مرکز آمار ایران اعلام کرد که در سال 1402 در ایران، نرخ تورم 41 درصد بوده است.

به گزارش مرکز آمار ایران، در اسفند ماه 1402 شاخص قیمت مصرف کننده خانوارهای کشور به عدد 230.2 رسیده است که نسبت به بهمن ماه همین سال، 2.0 درصد افزایش و نسبت به اسفند سال قبلتر 32.3 درصد افزایش داشته‌است. این شاخص در دوازده ماهه منتهی به ماه جاری نسبت به دوره مشابه سال قبل 40.7 درصد افزایش داشته است.

در اسفند ماه 1402 تورم نقطه به نقطه خانوارهای ایرانی، 3.32 درصد بوده است؛ یعنی خانوارهای ایرانی به طور میانگین، 3.32 درصد بیشتر از اسفند ماه 1401 برای خرید یک «مجموعه کالاها و خدمات یکسان» هزینه کرده اند؛ منظور از تورم نقطه به نقطه، درصد تغییر عدد شاخص قیمت نسبت به ماه مشابه سال قبل است.

بر اساس داده‌های مرکز آمار ایران، نرخ تورم سالانه کالاها و خدمات مصرفی خانوارهای ایران، در 68 درصد از استانها ، بالاتر از میانگین کشوری است.

استان یزد بیشترین نرخ تورم را به خود اختصاص داده است و پس از آن، استانهای کردستان، اصفهان، چهارمحال و بختیازی، کرمانشاه، لرستان دارای بیشترین نرخ تورم بوده‌اند.

اعلام تورم 41 درصدی در سال 1402 از سوی منابع دولتی ایران، در حالیست که به اعتقاد کارشناسان اقتصادی با در نظر گرفتن سناریوهای مختلف، تورم مواد غذایی در ایران در سال پیش‌رو، از 35 درصد تا ارقام بسیار ‌بالاتر می‌‌‌تواند گسترش پیدا کند.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید