کمیته حقیقت‌یاب سازمان ملل: ایران اعدام‌ها را متوقف و معترضان را آزاد کند

سارا حسین، رئیس کمیته: مسئولیت قتل، تجاوز و شکنجه معترضان در جریان اعتراضات سال 1401 به عهده مقامات حکومت ایران است و برخی از اقدامات انجام شده در سطح جنایت علیه بشریت است

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
2 دقيقه (Reading time)

کمیته حقیقت یاب سازمان ملل درباره اعتراضات 1401 در ایران، از مقامات جمهوری اسلامی خواست اعدام‌ها را متوقف و معترضان را آزاد کند.

این درخواست روز دوشنبه، 28 اسفند 1402، در جلسات شورای حقوق بشر سازمان ملل متحد در ژنو، با حضور اعضای «کمیته حقیقت یاب سازمان ملل درباره سرکوب اعتراضات 1401 در ایران» مطرح شد که نمایندگان جمهوری اسلامی ایران، نهادها، سازمانها و فعالین حقوق بشر نیز در آن شرکت کردند.

در این نشست، سارا حسین، رئیس این کمیته در سخنرانی‌ خود گفت: «مسئولیت قتل، تجاوز و شکنجه معترضان در جریان اعتراضات سال 1401 به عهده مقامات حکومت ایران است و برخی از اقدامات انجام شده در سطح جنایت علیه بشریت است».

به گفته او «بدون پاسخگو کردن حکومت ایران و عاملان نقض حقوق بشر در اعتراضات، چرخه مصونیت از مجازات شکسته نمی‌شود».

سارا حسین همچنین از حکومت ایران خواست تا اقداماتی فوری و ملموس برای توقف اعدام‌ها اتخاذ کند و تمام کسانی که در ارتباط با اعتراضات سال 1401 خودسرانه بازداشت شده‌اند را آزاد کند.

ماموریت گزارشگر ویژه

در این نشست، جاوید رحمان، گزارشگر ویژه حقوق بشر سازمان ملل در امور ایران، نیز در سخنرانی خود گفت که ماموریتش «بستری فراهم آورده تا تخلفات مقامات حکومت ایران و نقض جدی حقوق بشر در ایران را برجسته کند.»

رحمان در ادامه سخنانش با ابراز نگرانی نسبت به آمار بالای احکام اعدام در ایران، تاکید کرد که احکام اعدام در این کشور بدون آیین دادرسی و محاکمه عادلانه صادر می‌شود.

گزارش کمیته

گفتنی است کمیته مستقل حقیقت‌یاب سازمان ملل روز جمعه 18 اسفند 1402 در گزارشی که به شورای حقوق بشر ارائه داد مقامات ارشد جمهوری اسلامی را به دست داشتن در سرکوب اعتراضات سال گذشته و «نقض گسترده حقوق بشر» و «ارتماب جنایات علیه بشریت» متهم کرد.

واکنش ایران

مقامات ایران در واکنش به این گزارش، اعتراض شدید خود را اعلام کردند. ناصر کنعانی، سخنگوی وزارت خارجه این مشور، گزارش کمیته حقیقت‌یاب سازمان ملل را «مغرضانه» و «فاقد وجاهت قانونی» دانست.

کاظم غریب‌آبادی، معاون امور بین‌الملل قوه قضائیه ایران، نیز در اظهاراتی گفته که ایران این کمیته را به رسمیت نمی‌شناسد.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید