نرخ بیکاری در ایران؛ زنان دو برابر مردان

سیستان و بلوچستان با 13.5 درصد بیشترین نرخ بیکاری را به خود اختصاص داده و هرمزگان (11.8 درصد)، لرستان (11.6 درصد)، چهارمحال و بختیاری (11.5 درصد) و کرمانشاه (11.2 درصد) به ترتیب بیشترین نرخ بیکاری را دارند

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
2 دقيقه (Reading time)

وب‌سایت خبری «تجارت نیوز»، یکشنبه 27 اسفند در گزارشی با بررسی نرخ بیکاری در ایران اعلام کرد که نرخ مشارکت اقتصادی و نرخ اشتغال نشان می‌دهد که زنان در اقتصاد ایران همچنان جایگاهی پایین‌تر از مردان دارند.

تجارت نیوز با استناد به داده‌های آماری مرکز آمار ایران که در روزهای پایانی سال 1402 منتشر شده است، تصریح می‌کند که توانمند کردن زنان در بازار کار به توسعه اقتصادی می‌انجامد.

بر اساس داده‌های مرکز آمار ایران، در حالی که نرخ بیکاری جمعیت 18 ساله و بیشتر 16.3 بوده است، نرخ بیکاری زنان 27.8 درصد و برای مردان 13.5 درصد است، به عبارتی دیگر نرخ بیکاری زنان دو برابر مردان است.

به جز شرایط فرهنگی در ایران، زنان در بازارا کار با محدودیتهای عدیده‌ و فزاینده‌ای روبرو هستند، محدودیتهایی همچون عدم اجازه کار از سوی خانواده، نقش مادری، تبعیض جنسیتی و دستمزد کم به میزان عدم حضور فعالانه زنان در بازار کار افزوده است، به گونه‌ای که حتی در صورت امکان اشتغال برابر، زنان از امکان رشد کمتری برخوردار خواهند بود.

این وب‌سایت خبری در ادامه گزارش خود با اشاره به سهم جمعیت بیکار فارغ‌التحصیل آموزش عالی از کل بیکاران در ایران اعلام می‌کند که این سهم برای کل کشور، 40 درصد ثبت شده است. از این میان سهم جمعیت بیکار فارغ‌التحصیل آموزش عالی از کل بیکاران برای مردان 27.1 درصد و برای زنان 71 درصد بود.

بخش پایانی گزارش تجارت نیوز به وضعیت استان‌ها از نظر نرخ بیکاری اختصاص یافته است، بر این اساس سیستان و بلوچستان با 13.5 درصد بیشترین نرخ بیکاری را به خود اختصاص داده و هرمزگان (11.8 درصد)، لرستان (11.6 درصد)، چهارمحال و بختیاری (11.5 درصد) و کرمانشاه (11.2 درصد) به ترتیب بیشترین نرخ بیکاری را دارند.

پس از این پنج استان، استان‌های خوزستان ( 10.7 درصد)، اردبیل (10.7 درصد) و کردستان (9.7 درصد) داری بیشترین نرخ بیکاری‌اند.

میزان نرخ بیکاری اعلام شده از سوی منابع رسمی ایران همواره شک‌برانگیز بوده است، به گونه‌ای که کارشناسان اقتصادی معتقدند که این میزان به هیچ وجه با واقعیت تطابق ندارد.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید