فراز و نشیب‌ بازار مسکن در ایران؛ کاهش نرخ تورم یا کاهش قدرت خرید

خبرگزاری‌ تسنیم، از کاهش 3.8 درصدی نرخ تورم سالانه مسکن در ایران خبر داد

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
2 دقيقه (Reading time)

خبرگزاری «تسنیم»، دوشنبه 28 اسفند در گزارشی با اشاره به اینکه نرخ تورم مسکن در بهمن ماه امسال نسبت به ماه قبل افزایش یافته است، اعلام کرد که این نرخ نسب به سال گذشته کاهش 3.8 درصدی داشته است.

به گزارش این خبرگزاری، در بهمن ماه 1402 نرخ تورم مسکن آپارتمان‌های مسکونی شهر تهران به عدد 77.8 درصد رسیده است، که در مقایسه با ماه قبل (2.2 درصد)، 1.6 درصد افزایش داشته است، این عدد در سال قبل 82.8 درصد بوده است.

به عقیده کارشناسان، فراز و نشیب‌های بازارا مسکن تابع توان خرید مردم است، به عبارت دیگر به نسبت رشد فزاینده قیمت مسکن و تور مهارنشدنی در ایران، توان خرید مردم هم کاهش پیدا کرده است.

تسنیم در ادامه این گزارش می‌افزاید که در بهمن ماه 1402 تورم نقطه به نقطه قیمت آپارتمان‌های مسکونی شهر تهران به عدد 36.4 درصد رسید؛ یعنی خریداران باید برای خرید یک واحد مسکونی مشخص در شهر تهران نسبت به بهمن ماه 1401، به ­طور متوسط 36.4 درصد بیشتر پرداخت کنند.

افزایش تورم، رشد قیمت ارز، تلاطم بازارهای موازی و کمبود ساخت و ساز از دلایل اصلی نابسامانی بازار مسکن در ایران است.

ناکامی دولت در توسعه ساخت مسکن و عدم همکاری بانک‌ها در پرداخت تسهیلات نیز باعث تشدید این نابسامانی می‌شود؛ دولت سیزدهم در ابتدای دست به کار شدن خود از ساخت چهار میلیون واحد مسکونی جدید در ظرف چهار سال خبر داده بود، اما با توجه به آمارها تا کنون، در مدت زمان بیش از دو سال و نیم، دولت نتوانست 150 هزار واحد مسکونی بسازد.

در حالیکه تسنیم از کاهش نرخ تورم سالانه مسکن خبر می‌دهد؛ اما تدوام گرانی افسار گسیخته و شرایط بد اقتصادی، توان خرید مردم در ایران را به پایین‌ترین میزان در سال‌های اخیر رسانده است.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید