وضعیت بحرانی صنعت دارو در ایران

به باور کارشناسان، پاشنه آشیل نظام سلامت در ایران «بحران نقدینگی» است

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
2 دقيقه (Reading time)

محمود نجفی عرب، رئیس اتاق بازرگانی تهران، در اظهاراتی گفت که سیاست انقباضی بانک مرکزی باعث مبتلا شدن صنعت دارو به یک بحران شده است.

نجفی عرب، یکشنبه 27 اسفند در گفت‌وگویی با خبرگزاری «ایلنا»، با ایراد از سیستم انقباضی بانک مرکزی در تخصیص منابع، گفت: «رئیس کل بانک مرکزی خود به اجرای این سیستم انقباضی اذعان دارند با این حال این سیستم تامین سرمایه در گردش شرکت‌های تولیدی را با کمبود روبه‌رو کرده است».

رئیس اتاق بازرگانی تهران، افزود: «بانک مرکزی این سیستم انقباضی را اجرا کرد تا نقدینگی را کنترل کند و تورم را کاهش دهد؛ کم کردن تورم بسیار خوب است اما نه به قیمت کاهش تولید کشور».

به باور کارشناسان حوزه صنعت دارو در ایران، نبود ارز ترجیحی و افزایش قیمت ارز از دلایل اصلی بحران دارو و تجهیزات پزشکی است.

محمود نجفی عرب، در ادامه سخنانش گفت: «همچنین رئیس کل بانک مرکزی می‌گویند قیمت ارز در بازار آزاد را قبول ندارند این در حالیست که بسیاری از شاخص‌های قیمت براساس این نرخ تعیین می‌شود و این نرخ بر اقتصاد تاثیرگذار است».

اظهارات این مقام اتاق بازرگانی در رابطه با وضعیت بحرانی صنعت دارو در ایران، در حالیست که پیشتر بسیاری از دست اندرکاران صنعت داروسازی و حوزه سلامت، نسبت به بحران صنعت دارو در ایران هشدار داده بودند.

حسینعلی شهریاری، رئیس کمیسیون بهداشت و درمان مجلس، در ابتدای سال جاری با انتقاد از کمبود منابع مالی، آژیر خطر بحران دارو را به صدا در آورده بود.

شهریاری در 15 فروردین 1402 در گفت‌وگو با خبرگزاری «مهر»، با انتقاد از بی‌توجهی سازمان برنامه و بودجه گفته بود که با توجه به طرح دارویاری و افزایش هزینه‌های دارو و قیمت آن و مسائل ارزی، بودجه اختصاص داده شده به یارانه دارو به طور قطع جوابگو نخواهد بود.

به باور کارشناسان، پاشنه آشیل نظام سلامت در ایران «بحران نقدینگی» است و لزوم برون‌رفت از چالش‌های این حوزه، توجه بیشتر دولت و دستگاه‌های اجرایی و اندیشیدن تدابیر اساسی است.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید