جدال بر سر دستمزد کارگران در ایران در سال 1403

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
3 دقيقه (Reading time)

نمایندگان جامعه کارگری، دستمزد کارگران در سال 1403 را حدود 24 میلیون تومان اعلام کردند، اما دولت دستمزد 16 میلیون و یکصد هزار تومانی را تعیین کرد.

حسینعلی حاجی دلیگانی، عضو کمیسیون برنامه و بودجه و محاسبات مجلس ایران، یکشنبه 27 اسفند، در گفت‌وگو با خبرگزاری «ایلنا»، درباره حقوق و دستمزد کارگران در سال 1403 گفت: «با وضعیت نرخ تورمی که وجود دارد خصوصا با توجه به اقلامی که در سبد معیشتی کارگران و اقشار این چنینی قرار می‌گیرد، این سبد چیزی بالغ بر 21 میلیون و 600 هزار تومان در ماه برآورد می‌شود، اما نمایندگان دولت در مورد عدد 16 میلیون و یکصد هزار تومان به نتیجه رسیدند».

در حالی که این عضو کمیسیون برنامه و بودجه مجلس، از اختلاف پنج میلیون تومانی دستمزد احتمالی تصویب شده کارگران توسط دولت خبر می‌دهد، اما نمایندگان جامعه کارگری پیشتر این رقم را حدود 24 میلیون تومان اعلام کرده بودند.

این عضو کمیسیون برنامه و بودجه در ادامه اظهاراتش خاطرنشان کرد: «انتظاری که داریم این است، به نحوی تصمیم‌گیری شود که عدد تعیین شده طبق قانون بوده و همان چیزی باشد که بر اساس نرخ تورم و سبد معیشتی افراد محاسبه شود و هم هدف قانون‌گذار تامین شود و هم شرایطی فراهم شود که کارگری که حداقل 8 ساعت کار عمدتاً یدی انجام می‌دهد، بتواند یک زندگی حداقلی را داشته باشد».

اظهارات این عضو مجلس در حالیست که، شنبه 26 اسفند، پس ساعت‌ها چانه زنی نمایندگان جامعه کارگری و کارفرمایان دولت در جلسه شورای عالی کار، این جلسه بدون نتیجه پایان یافته بود؛ پس از این جلسه محسن باقری، عضو شورای عالی کار، به خبرگزاری مهر گفت: «طرفین (نمایندگان جامعه کارگری، کارفرمایان و دولت) روی هیچیک از مسائل به توافق نرسیدند».

این عضو شورای عالی کار درباره چالش اساسی عدم توافق دولت و نماینده‌های جامعه کارگری، اظهار کرد: «نمایندگان جامعه کارگری در سبد معیشتی تاکید دارد میانگین قیمت‌ها بر اساس آمار اعلامی از سوی مرکز آمار ایران و بر اساس بعد خانوار 3.3 لحاظ شود اما نمایندگان دولت و کارفرمایان اصرار دارند در این سبد باید حداقل‌ها در نظر گرفته شود».

کارشناسان اقتصادی معتقدند که کارگران در ایران یکی از ضعیف‌ترین اقشار جامعه هستند که هیچگاه دستمزد آنان جوابگوی مخارج زندگیشان نبوده است؛ این قشر جامعه ایران همواره با مشکلات عدیده‌ای از جمله دستمزد پایین، نبود بیمه و عدم تامین امنیت شغلی روبرو بوده است.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید