نیویورک تایمز: ایران در مذاکرات محرمانه با آمریکا در مسقط خواستار آتش‌بس در غزه شد

نیویورک تایمز: در این مذاکرات طرف آمریکایی خواستار توقف حملات گروههای مورد حمایت ایران به دریای سرخ و پایگاه‌های آمریکایی شده و در مقابل، طرف ایرانی نیز خواستار آتش‌بس در غزه شده است

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
3 دقيقه (Reading time)

روزنامه آمریکایی «نیویورک تایمز» به نقل از مقامات ایرانی و آمریکایی ضمن تایید خبر مذاکرات محرمانه و غیرمستقیم ایران و آمریکا در مسقط، گزارش داد که مذاکره‌کنندگان درباره تهدیدهای فزاینده حوثی‌های یمن در دریای سرخ، به علاوه بر حملات شبه‌نظامی‌ان تحت حمایت ایران در عراق به پایگاههای آمریکایی و تحولات جنگ غزه گفتگو کردند.
به گفته نیویورک تایمز، مقامات آمریکایی گفته‌اند که درخواست انجام این مذاکرات از سوی ایران بوده و عمانی‌ها قویا توصیه کردند که ایالات متحده این پیشنهاد را بپذیرد.
در این گزارش آمده است که در این مذاکرات طرف آمریکایی خواستار توقف حملات گروههای مورد حمایت ایران به دریای سرخ و پایگاه‌های آمریکایی شده و در مقابل، طرف ایرانی نیز خواستار آتش‌بس در غزه شده است.

فایننشال تایمز در تاریخ 24 اسفند، برای اولین بار پرده از انجام این مذاکرات مخفیانه برداشت و اعلام کرد که این اولین مذاکرات میان تهران و واشینگتن بعد از ده ماه است.

با این حال، یک «منبع آگاه» پنج‌شنبه 24 اسفند، در گفت‌وگو با خبرگزاری «ایرنا»، گزارش روزنامه «فایننشنال تایمز» درباره مذاکرات محرمانه آمریکا و ایران بر سر حملات حوثی‌ها در دریای سرخ را تکذیب کرد و گفت که تبادل پیام‌ها و گفت‌وگوهای غیرمستقیم صرفا محدود در چارچوب مذاکرات رفع تحریم بوده است.

به گزارش «فایننشال تایمز» این مذاکرات غیرمستقیم در ماه ژانویه در عمان انجام شد و طی آن واشینگتن نگرانی‌های خود را در مورد برنامه هسته‌ای در حال توسعه ایران مطرح کرد.

برت مک گورک، مشاور کاخ سفید در امور خاورمیانه و آبرام پیلی، فرستاده ویژه آمریکا در امور ایران، ریاست هیئت مذاکره‌کننده آمریکایی را بر عهده داشتند، در حالی که علی باقری کنی، معاون وزیر خارجه ایران و مذاکره کننده ارشد هسته‌ای تهران، نماینده جمهوری اسلامی در این گفت‌وگوها بود.

قرار بود دور دوم این مذاکرات با مشارکت مک گورک در ماه فوریه برگزار شود، اما گورک به دلیل مشارکت در تلاش‌های آمریکا برای میانجی‌گری و دستیابی به توافق بین اسرائیل و حماس در جنگ غزه و آزادی گروگان‌های اسرائیلی، به تعویق افتاد.

آخرین مذاکرات اعلام شده بین ایالات متحده و ایران، مذاکرات موسوم به غیر‌مستقیم در ماه مه سال گذشته بود.

از زمان حمله حماس به اسرائیل در 7 اکتبر و آغاز جنگ در غزه، حزب الله روزانه در مرز لبنان با نیروهای اسرائیلی تبادل آتش می‌کند.

حوثی‌ها نیز به ده‌ها کشتی از جمله کشتی‌های تجاری و کشتی‌های نیروی دریایی آمریکا حمله کردند.

شبه‌نظامیان عراقی وابسته به ایران نیز ده‌ها موشک و پهپاد را به سوی نیرو و پایگاه‌های آمریکایی در عراق و سوریه شلیک کردند.

مقامات آمریکایی تهران را متهم کردند که پهپاد، موشک و داده‌های اطلاعاتی در اختیار حوثی‌ها برای حمله به کشتی‌ها قرار می‌دهد.

ایران مدعی است که به حوثی‌ها دستور نمی‌دهد و حوثی‌ها مستقل عمل می‌کنند.

به‌رغم حملات متعدد آمریکا و بریتانیا علیه تأسیسات نظامی حوثی‌ها، این گروه به حملات خود در دریای سرخ ادامه می‌دهد.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید