وزیر خارجه آمریکا: ایران باید گسترش غنی‌سازی در نیروگاه‌های هسته‌ای را متوقف کند

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
1 دقيقه (Reading time)

آنتونی بلینکن وزیر خارجه آمریکا اعلام کرد که پیام آمریکا و متحدان اروپایی‌اش به ایران این است که گسترش غنی‌سازی در نیروگاه‌های هسته‌ای و فعال کردن سانتریفیوژهای بیشتر را باید متوقف کند.

بر اساس بیانیه وزارت خارجه آمریکا، اظهارات سایت بلینکن جمعه 25 اسفند در جریان دیدارش با رافائل گروسی، مدیر کل آژانس بین‌المللی انرژی اتمی، در وین، پایتخت اتریش ایراد شده که دو طرف بر سر مسائل ایمنی حل و فصل مسائل راستی‌آزمایی در برنامه هسته‌ای ایران و وضعیت نیروگاه هسته‌ای زاپاروژیا در اوکراین گفتگو کرده‌اند.

طبق این بیانیه که در سایت وزارت خارجه آمریکا منتشر شده، بلینکن از مأموریت‌ آژانس برای رسیدگی به مسائل مرتبط با راستی‌آزمایی برنامه هسته‌ای ایران اعلام حمایت کرد.
رافائل گروسی، مدیر کل آژانس بین‌المللی انرژی اتمی، نیز در این دیدار حمایت واشینگتن از فعالیت های آژانس را ضروری دانست.
گروسی، پیشتر در دوشنبه 14 اسفند، در نشست شورای حکام آژانس بین‌المللی انرژی اتمی، از ایران خواسته بود که به طور کامل و بدون ابهام با آژانس همکاری کند. او با اشاره مسائل پادمانی متعلق به تعهدات ایران و نظارت بر فعالیت‌های هسته‌ای این کشور گفته بود: «هیچ پیشرفتی درباره تحقیقات در مورد تاسیسات هسته‌ای مخفی ایران حاصل نشده است».
آمریکا روز پنج‌شنبه، 17 اسفند، درباره عدم همکاری ایران با آژانس بین‌المللی انرژی اتمی و احتمال صدور قطعنامه‌های بیشتر علیه تهران هشدار داد.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید

  • فعال‌سازی حالت خواندن
    100% Font Size