واکنشها به فایل صوتی ظریف؛ استقبال کیهان و اصولگرایان و خشم اصلاح‌طلبان

بسیاری از کاربران شبکه‌های اجتماعی، انتشار این فایل صوتی از سخنان وزیر خارجه پیشین ایران، را «عامدانه» و یک «پروسه تبلیغاتی» در جهت بازگشت ظریف به سیاست و دورخیز او برای انتخابات ریاست جمهوری 1404 عنوان کرده‌اند

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
3 دقيقه (Reading time)

فایل صوتی از سخنان محمدجواد ظریف، وزیر خارجه پیشین ایران که پنج‌شنبه 24 اسفند توسط سایت «ایران وایر» منتشر شده، واکنش‌هایی را از سوی فعالین و چهره‌های اصلاح‌طلب و اصولگرا و برخی رسانه‌های وابسته به این گروه‌ها را به دنبال داشته است.

روزنامه «کیهان» وابسته به دفتر رهبر جمهوری اسلامی ایران، با استقبال از سخنان ظریف در این فایل صوتی نوشت که این فایل صوتی «حاوی اعترافات و نکات جالب آقای ظریف درباره طیف متبوع خویش است».

در مقابل، محمدعلی ابطحی، یکی از چهره اصلاح طلب و معاون سابق رئیس جمهوری در دوران محمد خاتمی، در واکنش به محتوای سخنان ظریف، در حساب کاربری خود در شبکه اجتماعی ایکس نوشت: «آقای خاتمی که تا آخر معتقد به تغییر قانون اساسی نبود. می‌گفت الان اگر از تغییر قانون اساسی حرف بزنیم، اصول مترقی و بخش حقوق مردمش را تغییر می دهند».
واکنش ابطحی به بخشی از سخنان ظریف در این فایل صوتی است که گفته بود، ایده تغییر قانون اساسی در جریان اصلاحات به معنای تهدید بقای رهبر جمهوری اسلامی بود، به همین دلیل علی خامنه‌ای هم تصمیم گرفت اصلاح‌طلبان را حذف کند.

بسیاری از کاربران شبکه‌های اجتماعی، انتشار این فایل صوتی از سخنان وزیر خارجه پیشین ایران، را «عامدانه» و یک «پروسه تبلیغاتی» در جهت بازگشت ظریف به سیاست و دورخیز او برای انتخابات ریاست جمهوری 1404 عنوان کرده‌اند.
با این حال، ظریف در این فایل با ادعای داشتن «شانس بالا و محبوبیت بیشتر نسبت به دیگران»، گفته بود به هیچ وجه قصد کاندیداتوری در انتخابات ریاست جمهوری را نداشته و ندارد.
با توجه به اینکه نقدهای ظریف در این فایل صوتی متوجه اصلاح‌طلبان است و اینکه او عدم حضور اصلاح‌طلبان در انتخابات 1402 را به باد انتقاد گرفته بود، اصولگریان از مواضع او استقبال کردند.
هاتف صالحی، فعال رسانه‌ای اصولگرا در حساب کاربری خود در شبکه اجتماعی ایکس، با قابل تحسین خواندن مواضع ظریف، نوشت: «مهم‌ترین نکته فایل صوتی محمدجواد ظریف که اخیرا منتشر شده، عقلانیت وی در نقدِ درون گفتمانیِ جریان اصلاحات و تاکیدش بر «رادیکالیسم ایدئولوژیک» حاکم بر این جریان -از ۲ خرداد ۷۶ به بعد- است».
ظریف در این فایل صوتی با ادعای داشتن «شانس بالا و محبوبیت بیشتر نسبت به دیگران»، گفته بود به هیچ وجه قصد کاندیداتوری در انتخابات ریاست جمهوری را نداشته و ندارد.
علی افشاری، فعال و تحلیلگر سیاسی با نشر پستی در شبکه ایکس، سخنان ظریف را آشکار شدن دوباره «چهره واقعی این عنصر فریبکار» توصیف کرد و با اشاره به مخالفت کامل اصلاح‌طلبان با تغییر قانون اساسی در آن دوران، نوشت: «ایده‌آل ظریف و روحانی این است که نهاد ولایت‌فقیه با حفظ فضای بسته سیاسی و تداوم حکمرانی استبدادی یک آبراهه باریک پیش روی جامعه بگذارد».
این اولین بار نیست که سخنان پشت پرده مقامات پیشین و کنونی جمهوری اسلامی ایران از جمله جواد ظریف به بیرون درز می شود.

پیشتر نیز در اردیبهشت سال 1400 یک فایل صوتی جنجالی دیگر از گفت‌گوی سعید لیلاز با جواد ظریف منتشر شد، که برعکس مواضع جدیدش، در آن زمان انتقادهای بسیاری از سوی اصولگرایان را به دنبال داشت. ظریف در این فایل صوتی با اشاره به دخالت‌های قاسم سلیمانی در سیاست خارجی جمهوری اسلامی ایران، گفته بود که او به ‌دلیل فشارهای فرمانده پیشین سپاه قدس، «دیپلماسی را فدای میدان جنگ کرد».

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید