فایل صوتی جواد ظریف: اصلاح‌طلبان باعث پیروزی نامزدهای اصولگرا در انتخابات شدند

ظریف صراحتا می‌گوید که در این انتخابات حسین طائب، رئیس پیشین سازمان اطلاعات سپاه پاسداران و محمدعلی جعفری، فرمانده سابق کل سپاه، «همه کاره» بوده‌اند

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
3 دقيقه (Reading time)

جواد ظریف، وزیر خارجه پیشین ایران در یک فایل صوتی که توسط وب‌سایت «ایران وایر» منتشر شده است می‌گوید خود اصلاح‌طلبان با عدم شرکت در انتخابات باعث شدند که نامزدهای اصولگرا و جبهه‌ پایداری پیروز انتخابات باشند.

در یک فایل صوتی که به دست ایران وایر رسیده و پنج‌شنبه 24 اسفند، توسط این سایت منتشر شد، وزیر خارجه پیشین ایران به مواردی متعددی از جمله انحصارطلبی در جریان اصلاحات در دوره محمد خاتمی، تقابل اصلاح‌طلبان با علی خامنه‌ای رهبر ایران، ایده عوض کردن قانون اساسی از سوی جریان اصلاحات و انتخابات 1402 می‌پردازد.

با توجه به محتوای سخنان ظریف در این فایل صوتی، مشخص است که او در جمعی با حضور اصلاح‌طلبان به ایراد سخنرانی پرداخته است.

ظریف در این فایل صوتی می‌گوید که ایده حذف اصلاح‌طلبان از سوی رهبر جمهوری اسلامی به سال 78 برمی‌گردد، چراکه اصلاح‌طلبان به سراغ حذف رفتند؛ به نظر ظریف ایده عوض کردن قانون اساسی در جریان اصلاحات به معنای تهدید بقای رهبر جمهوری اسلامی بود، به همین دلیل علی خامنه‌ای هم تصمیم گرفت اصلاح‌طلبان را حذف کند.

صحبتهای ظریف در اعتراض به تحریم انتخابات و عدم شرکت فعالانه اصلاح‌طلبان در دوازدهمین دوره انتخابات مجلس و ششمین دوره خبرگان 1402 است، به عقیده ظریف خود اصلاح‌طلبان با عدم حضور در انتخابات باعث شدند که نامزدهای اصولگرا و جبهه‌ پایداری پیروز انتخابات باشند.

در انتخابات 1402، حاکمیت تعداد قابل توجه‌ای از اصلاح‌طلبان به ویژه چهره‌های اصلاح‌طلب را رد صلاحیت کرد و در اعتراض به این رویکرد حذفی حاکمیت، بخشی از اصلاح‌طلبان نیز انتخابات را تحریم کردند و بخشی دیگر با دادن رای سفید در انتخابات شرکت کردند.

ظریف صراحتا می‌گوید که در این انتخابات حسین طائب، رئیس پیشین سازمان اطلاعات سپاه پاسداران و محمدعلی جعفری، فرمانده سابق کل سپاه، «همه کاره» بوده‌اند.

وزیر خارجه پیشین جمهوری اسلامی در این فایل صوتی، اصلاح‌طلبان را تندرو و انحصارطلب می‌خواند و می‌گوید: «به نظر من جناح چپ توی انحصارطلبی، دست جناح راست رو از پشت می‌بنده. یه بار من به آقای خاتمی گفتم. گفتم این رفیق‌های شما وقتی که تند بودن، با ما مخالف بودن؛ می‌گفتن این لیبراله. الان هم که اومدن، از ما لیبرال‌تر شدن، هنوز هم با ما مخالفن».

در بخش دیگری از این فایل صوتی ظریف با ادعا به «شانس بالا و محبوبیت بیشتر نسبت به دیگران»، می‌گوید به هیچ وجه قصد کاندیداتوری در انتخابات ریاست جمهوری را نداشته و ندارد.

پیشتر نیز در اردیبهشت سال 1400 یک فایل صوتی جنجالی دیگر از گفت‌گوی سعید لیلاز با جواد ظریف لو رفته بود، که در آن زمان انتقادهای بسیاری از سوی اصولگرایان را به دنبال داشت. ظریف در این فایل صوتی با اشاره به دخالت‌های قاسم سلیمانی در سیاست خارجی جمهوری اسلامی ایران، گفته بود که او به‌دلیل فشارهای فرمانده پیشین سپاه قدس، «دیپلماسی را فدای میدان جنگ کرد».

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید