تلگراف: ایران از بنادر اروپایی برای ارسال سلاح به حزب‌الله لبنان استفاده می‌کند

تسلیحات و دیگر کالاها برای حزب‌الله برای پنهان کردن هدف سفر این کشتی‌ها، از طریق بندرهای آنتورپ، والنسیا و راونا، در بلژیک، اسپانیا و ایتالیا، ارسال شده و سپس تسلیحات به بندر لاذقیه در جنوب سوریه انتقال یافته و از آنجا راهی لبنان می‌شوند

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
4 دقيقه (Reading time)

منابع آگاه فاش کردند که ایران از بنادر اروپایی به‌منظور تامین پوشش برای ارسال محموله‌های تسلیحاتی به حزب‌الله استفاده می‌کند.

روزنامه بریتانیایی «تلگراف»، جمعه 25 اسفند، به نقل از منابع آگاه نوشت که حزب‌الله لبنان موشک‌ها و بمب‌های حمل‌شده با کشتی‌های ایرانی را دریافت کرده است که در بندرهای بلژیک، اسپانیا و ایتالیا پهلو گرفته بودند.

این روزنامه در ادامه آورد: «پس از این که نیروی هوایی اسرائیل شروع به هدف قرار دادن محموله‌هایی کرد که از مرز زمینی و از طریق عراق وارد سوریه می‌شد، ایران به ارسال تسلیحات از دریا روی آورده است.»

به نظر می‌رسد که تسلیحات و دیگر کالاها برای حزب‌الله برای پنهان کردن هدف سفر این کشتی‌ها، اکنون از طریق بندرهای آنتورپ، والنسیا و راونا، در بلژیک، اسپانیا و ایتالیا، ارسال شده و سپس تسلیحات به بندر لاذقیه در جنوب سوریه انتقال یافته و از آنجا راهی لبنان می‌شوند.

پنهان کردن منبع محموله‌ها

در همین رابطه، یک منبع ارشد اطلاعاتی در اسرائیل به روزنامه تلگراف گفت: «استفاده از اروپا به پنهان کردن ماهیت و منبع محموله‌ها، تعویض اسناد و کانتینرها کمک می‌کند.»

او افزود: «اروپا بندرهای بزرگی دارد و ایران از آنها به عنوان پوشش استفاده می‌کند زیرا جعل و پنهان‌کاری در بندرهای بزرگ که کالاها باید به سرعت جابه‌جا شوند، بسیار آسان‌تر از بنادر کوچک است که در آنها دقت عمل بیشتری اعمال می‌شود.»

طبق گفته این منبع اطلاعاتی اسرائیل، «این کار مثل بازی موش و گربه بین ما و ایرانی‌ها است. آنها در حال تلاش برای قاچاق هستند و ما می‌کوشیم تا جلو آن را بگیریم. این وضعیت دست‌کم سه سال است که به همین شکل ادامه دارد.».

ارسال مستقیم سلاح به سوریه

از سویی رونن سولومون، تحلیلگر اطلاعاتی مستقل مستقر در اسرائیل، به روزنامه تلگراف گفت که ایران به‌طور مستقیم هم به سوریه تسلیحات ارسال می‌کند و استفاده از مسیرهای جداگانه از طریق اروپا برای «انحراف توجه» از آن محموله‌های تسلیحاتی است که به‌طور مستقیم به سوریه ارسال می‌شود.

به نظر او در حال حاضر ایران به دلیل حملات اسرائیل به زیرساخت‌های هوایی و زمینی سوریه و لبنان، به افزایش ارسال تسلیحات از دریا روی آورده است.

سولومون همچنین تاکید کرد که «کریدور ایران به سوریه و لبنان از طریق زمینی، هوایی و دریایی به شکل پیوسته فعال است» و این تسلیحات به‌دست حماس در لبنان نیز می‌رسد و از برخی مسیرها شامل مصر و لیبی هم برای انتقال تسلیحات به حماس در غزه استفاده می‌شود.

این تحلیل‌گر اطلاعاتی اسرائیلی افزود: «از مدت‌ها پیش معلوم‌شده که لیبی مسیر ارسال تسلیحات به حماس از طریق رفح در مرز با مصر است و چه‌بسا تسلیحات اخیر از همین مسیر ارسال شده باشد زیرا عملیات بازرسی مصر به آن اندازه مرز با اسرائیل، فراگیر و دقیق نیست.»

به گفته او «برخی کشتی‌های ایرانی مانند دیزی نیز در کنار کشتی جاسوسی ایرانی «بهشاد» در دریای سرخ پهلو می‌گیرند که و به طور منظم به بندرهایی در مصر و لیبی رفته و محموله آنها در بنادر مصر و لیبی تخلیه می‌شود.»

بر اساس داده‌های اطلاعاتی که در اختیار سولومون قرار گرفت، از آغاز جنگ غزه در ماه اکتبر، پنج کشتی ایرانی به نام‌های دیزی، کاشان، شیبا، آرزو و آذرگون پس از آغاز سفر از بندرعباس در ایران، کالاهای خود را در سوریه تخلیه کرده‌اند.

طبق گفته سولومون، پس از رسیدن کشتی‌ها به سوریه، کار جابه‌جایی تسلیحات ارسالی با هماهنگی واحد 190 نیروی قدس سپاه پاسداران و واحد 4400 حزب الله مدیریت می‌شود.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید