استقبال آمریکا از تمدید ماموریت کمیته حقیقت‌یاب سازمان ملل درباره ایران

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
2 دقيقه (Reading time)

متیو میلر، سخنگوی وزارت خارجه آمریکا، در اظهاراتی درباره کمیته حقیقت‌یاب سازمان ملل در رابطه با اعتراضات 1401 در ایران، اعلام کرد که آمریکا قاطعانه از تمدید ماموریت کمیته حقیقت‌یاب و گزارشگر ویژه حقوق بشر سازمان ملل در امور ایران، برای یک سال دیگر حمایت می‌کند.

میلر، در نشست خبری پنج‌شنبه 24 اسفند خود افزود: «ما نتیجه‌گیری ماموریت کمیته حقیقت‌یاب سازمان ملل را در رابطه با جنایات احتمالی علیه بشریت توسط حکومت ایران دیدیم، ما همچنان به دنبال راه‌های متعددی برای پاسخگو کردن ایران در قبال شهروندانش هستیم».

کمیته مستقل حقیقت‌یاب سازمان ملل جمعه 18 اسفند در گزارشی اعلام کرد که جمهوری اسلامی در جریان سرکوب اعتراضات سال گذشته مردم ایران، مرتکب «نقض گسترده حقوق بشر» و «جنایات علیه بشریت» شده است.

این کمیته در گزارش خود با تایید آمار سازمان‌های حقوق بشری تصریح کرد که در جریان بسیج نیروهای حکومتی برای سرکوب اعتراضات، 551 معترض به دست نیروهای امنیتی کشته شده‌اند که دست‌کم 49 نفر آنها زن و 68 کودک بودند.

میلر در جواب سوال یکی از خبرنگاران در رابطه موافقت یا رد ارجاع پرونده جمهوری اسلامی به دیوان کیفری بین‌المللی، از سوی دولت بایدن، جواب روشنی نداد و گفت: «امروز مطلبی برای اعلام ندارم».

تا کنون چند تن از مقامات جمهوری اسلامی به گزارش کمیته حقیقت‌یاب سازمان ملل در رابطه با اعتراضات سال گذشته در ایران، واکنش نشان داده‌اند، در تازه‌ترین این واکنش‌ها کاظم غریب‌آبادی، معاون امور بین‌الملل قوه قضائیه اعلام کرد که این کمیته را به رسمیت نمی‌شناسد.

پیشتر نیز ناصر کنعانی، سخنگوی وزارت خارجه ایران، گزارش کمیته حقیقت‌یاب سازمان ملل را «مغرضانه» و «فاقد وجاهت قانونی» خواند.

حسین امیر‌عبداللهیان، وزیر خارجه ایران نیز در پنجاه‌وپنجمین نشست شورای حقوق بشر سازمان ملل متحد در ژنو، تشکیل کمیته حقیقت‌یاب را محکوم کرد.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید