مقام قضایی ایران: تهران کمیته حقیقت‌یاب سازمان ملل را به رسمیت نمی‌شناسد

پیشتر نیز ناصر کنعانی گزارش کمیته حقیقت‌یاب سازمان ملل را «مغرضانه» و «فاقد وجاهت قانونی» دانست

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
2 دقيقه (Reading time)

در ادامه واکنشهای مقامات ایران به گزارش کمیته مستقل حقیقت‌یاب سازمان ملل در رابطه با اعتراضات مردمی 1401، معاون امور بین‌الملل قوه قضاییه ایران اعلام کرد که این کمیته را به رسمیت نمی‌شناسد.

کاظم غریب‌آبادی، معاون امور بین‌الملل قوه قضائیه، پنج‌شنبه 24 اسفند، در گفت‌وگویی با خبرگزاری «میزان» با تاکید بر اینکه جمهوری اسلامی ایران، کمیته حقیقت‌یاب سازمان ملل را به رسمیت نمی‌شناسد، گفت که تهران خود «مسئولانه با موضوع اتفاق‌های روی داده برخورد می‌کند» و یک «کمیته ملی» برای بررسی ناآرامی‌های سال گذشته به دستور ابراهیم رئیسی رئیس‌جمهوری ایران منصوب شده است.

سخنان غریب‌آبادی در حالیست که به گزارش سازمان حقوق بشر ایران «در اعتراضات 1401 دست‌کم 551 نفر ازجمله 68 کودک و 49 زن جان خود را از دست داده‌اند»، اما تا کنون کمیته دولتی بررسی اعتراضات گزارش دقیقی در این رابطه ارائه نکرده است.

این مقام قضایی ایران در ادامه این گفت‌وگو افزود: «شورای حقوق بشر سازمان ملل در سال 2023 با حرکت در مسیر خواسته‌های سیاسی و عمدتا نامشروع کشورهای غربی، قربانیان نقض حقوق بشر را به رنج بیشتری دچار کرده و به ابزاری برای مداخله‌های سیاسی تبدیل شد».

پیشتر نیز ناصر کنعانی، سخنگوی وزارت خارجه ایران، گزارش کمیته حقیقت‌یاب سازمان ملل را «مغرضانه» و «فاقد وجاهت قانونی» دانست.

کمیته مستقل حقیقت‌یاب سازمان ملل روز جمعه 18 اسفند 1402 در گزارشی اعلام کرده بود که جمهوری اسلامی در جریان سرکوب اعتراضات سال گذشته مردم ایران، مرتکب «نقض گسترده حقوق بشر» و «جنایات علیه بشریت» شده است.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید

  • فعال‌سازی حالت خواندن
    100% Font Size