آمریکا در چارچوب «مبارزه با تروریسم» تحریم‌هایی علیه افراد وابسته به ایران اعمال کرد

اتحادیه اروپا طرح اتخاذ اقداماتی علیه تهران به دلیل احتمال ارسال موشک‌های ایرانی به روسیه را بررسی می‌کند

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
2 دقيقه (Reading time)

وب‌سایت وزارت خزانه‌داری آمریکا، سه‌شنبه 22 اسفند گزارش داد که ایالات متحده تحریم‌های ویژه «مبارزه با تروریسم» را علیه چهار فرد در ایران اعمال کرده است.

این تحریم‌های جدید آمریکایی در حالی علیه افراد مرتبط با ایران اعمال می‌شود که اتحادیه اروپا نیز در حال بررسی طرحی برای اتخاذ اقداماتی علیه تهران به دلیل احتمال ارسال موشک‌های بالستیک ایرانی به روسیه است.

در حالی که گزارش‌ها حاکی از ارسال موشک‌های بالستیک ایران به روسیه برای استفاده از آن در جنگ علیه اوکراین است، پیش‌نویس بیانیه اجلاس سران اروپا که قرار است هفته آینده برگزار شود، حکایت از آن دارد که رهبران اتحادیه اروپا آماده‌اند با اتخاذ اقداماتی جدید و بزرگی به این رویکرد تهران پاسخ دهند.

در متن پیش‌نویس بیانیه اتحادیه اروپا که به رؤیت خبرگزاری «رویترز» رسیده، آمده است: «شورای اروپا از طرف‌های ثالث می‌خواهد تا فوراً حمایت‌های مادی از تهاجم خصمانه روسیه علیه اوکراین را متوقف کنند.»

شش منبع آگاه به «رویترز» گفتند که ایران تعداد زیادی موشک بالستیک قدرتمند زمین به زمین در اختیار روسیه قرار داده است که باعث تقویت همکاری نظامی فی‌مابین دو کشور تحت تحریم‌های آمریکا شده است.

در پیش‌نویس بیانیه اجلاس اروپایی برنامه‌ریزی شده برای 21 تا 22 مارس آمده است: «گزارش‌ها مبنی بر اینکه ایران ممکن است موشک‌های بالستیک و فناوری مرتبط با آن را به روسیه برای کاربرد در جنگ علیه اوکراین بفرستد، بسیار نگران‌کننده است.»

در پیش‌نویس بیانیه پایانی این اجلاس آتی همچنین تصریح شده است: «اتحادیه اروپا با هماهنگی شرکای بین‌المللی و اتخاذ اقدامات جدید و بزرگ آماده پاسخ سریع به ایران است.»

بنا بر این پیش‌نویس در نتیجه‌گیری پایانی اجلاس آتی سران اروپا از جوزپ بورل، مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا و رئیس کمیسیون اروپا خواسته خواهد شد تا اعمال تحریم‌های بیشتری علیه کشورهای «بلاروس»، «کره شمالی» و «ایران» را تدارک ببینند.

شایان ذکر است که کشورهای فرانسه، آلمان و بریتانیا در سپتامبر گذشته تصمیم به تمدید تحریم‌هایی در رابطه با مسائل موشک‌های بالستیک و تکثیر سلاح‌های هسته‌ای علیه ایران گرفتند که به موجب طبق توافق هسته‌ای 2015 موسوم به «برجام» با ایران قرار بود در اکتبر گذشته پایان یابد.

مقامات اروپایی در آن زمان علت اتخاذ چنین تصمیمی را بیشتر به دلیل استفاده روسیه از پهپادهای ایرانی در جنگ علیه اوکراین و احتمال ارسال موشک‌های بالستیک از تهران به مسکو عنوان کردند.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید