سخنگوی شورای نگهبان: لایحه حجاب در نوبت بررسی قرار دارد

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
2 دقيقه (Reading time)

هادی طحان نظیف، سخنگوی شورای نگهبان ایران اعلام کرد که در یکی دو روز اخیر این شورا، لایحه عفاف و حجاب را دریافت کرده و در نوبت رسیدگی است.

سخنگوی شورای نگهبان، دوشنبه 21 اسفند، در گفت‌وگو با خبرگزاری «ایرنا»، در رابطه با لایحه عفاف و حجاب گفت: «طرح ساماندهی کارکنان دستگاه های اجرایی و لایحه عفاف و حجاب در نوبت بررسی شورای نگهبان قرار دارند و تلاشمان این است تا در مدت زمان قانونی درباره این طرح اظهار نظر کنیم.»

لایحه عفاف و حجاب از جمله لوایح جنجالی مجلس یازدهم است که با تغییرات چندباره در جلسات کمیسیون و صحن به تصویب مجلس رسید.

سخنان طحان نظیف در این باره در حالی است که از مرداد امسال که لایحه عفاف و حجاب به تصویب مجلس رسید، سه بار این لایحه برای تصویب به شورای نگهبان ارسال شده است و پیشتر نیز یکی از نمایندگان مجلس گفته بود که شورای نگهبان لایحه حجاب و عفاف را تایید کرده است، که بعدا تکذیب شد.

پیشتر امیرحسین بانکی‌پور، نماینده اصفهان و عضو کمیسیون فرهنگی مجلس، از تغییرات اخیر لایحه عفاف و حجاب مبنی‌ بر جریمه سه میلیونی و کسر آن از حساب فرد صحبت کرد. مساله‌ای که واکنش‌های زیادی را به همراه داشت.

بر اساس گزارش خبرگزاری‌های دولتی ایران، اعمال مجازات در این رابطه در اختیار قوه قضاییه نخواهد بود و پلیس به جریمه افراد می‌پردازد و تشخیص این موضوع نیز برعهده پلیس خواهد بود.

در‌ واقع فردی که پشت سامانه نشسته، افسر پلیس است و وقتی او تشخیص داد که فرد از قانون تخطی کرده، بر این اساس کدملی و اطلاعات فرد را مشخص می‌کند و او را به میزان سه میلیون تومان جریمه می‌کند و پول از حساب فرد کسر می‌شود.

به‌رغم اینکه بسیاری به تصویب طرح عفاف و حجاب توسط شورای نگهبان، چشم دوخته‌اند، اما مشخص نیست که در نهایت پس از بررسی، این طرح تصویب خواهد شد یا دوباره به مجلس بازگردانده خواهد شد.

سال گذشته اعتراضات سراسری تحت عنوان «زن، زندگی، آزادی» برای ماه‌های متوالی پس از کشته‌شدن مهسا (ژینا) امینی توسط پلیس امنیت اخلاقی در تهران به بهانه عدم رعایت «حجاب حکومتی» شکل گرفت که منجر به کشته‌شدن و بازداشت شمار زیادی از شهروندان ایرانی شد.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید